Προκριματικά Τσάμπιονς Λιγκ: Πέρασε με δεύτερη νίκη ο Ολυμπιακός, έπεσε μαχόμενος ο ΠΑΟΚ (βίντεο)

Νίκη 2-0 των ερυθρόλευκων στο “Γ. Καραϊσκάκης”, ήττα 3-2 με πολλά παράπονα του ΠΑΟΚ στην Ολλανδία

Στην πλέι οφ του Champions League πέρασε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε και στον επαναληπτικό του “Γ. Καραϊσκάκης” με 2-0 την Τουρκική Μπασακσεχίρ και προκριθηκε με δυο νλικες μετλά το 0-1 της Τουρκίας.

Για τον ΟΣΦΠ σκόραραν στο 55′ ο Σεμέδο και στο 78′ με πέναλτι ο Βαλμπουενά. Αντίπαλος των ερυθρόλευκων για μια θέση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ θα είνια η Κρασνοντάρ που έκανε την έκπληξη και νίκησε εκτός έδρας 3-2 την Πόρτο ανατρέποντας την ήττα το πρώτο ματς (0-1).

Την ίδια ώρα, άτυχος στάθηκε ο ΠΑΟΚ ο οποίος πάλεψε μέχρι τελευταία στιγμή εναντίον του Άγιαξ στην Ολλανδία, χάνοντας με 3-2, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει τεράστια παράπονα από τη διαιτησία.

Τα δύο γκολ για την ομάδα του ΠΑΟΚ πέτυχε ο Μπίσεσβαρ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό ενώ πέτυχε και το τελευταίο γκολ του αγώνα στο 93ο.

Από την πλευρά του Άγιαξ, δύο γκολ με δύο πέναλτι πέτυχε ο Τάντιτς στο 43ο και 85ο ενώ το άλλο γκολ του Άγιαξ πέτυχε με κεφαλιά στο 79ο λεπτό ο Ταλιαφίκο. Μάλιστα ο Τάντιτς είχε χάσει ένα ακόμα πέναλτι στο 32ο λεπτό, το οποίο είχε αποκρούσει ο Πασχαλάκης.

Ο ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει την είσοδό του στους ομίλους του Europa League απέναντι στη Σλόβαν Μπρατισλάβας.
Η ομάδα της Σλοβακίας απέκλεισε με δύο νίκες την Ντάνταλκ, κερδίζοντας με 2-1 στην Ιρλανδία για να σφραγίσει την πρόκριση (είχε κερδίσει με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι).