Προκριματικά Champions League: Μεγάλες προκρίσεις στους ομίλους για Ρέιντζερς, Κοπεγχάγη και Ντιναμό Ζάγκρεμπ (βίντεο)

Με τρεις αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε η φάση των πλέι οφ στα προκριματικά του Champions League.

Στην Κροατία, παρά την ήττα με 1-0 στο πρώτο ματς στη Νορβηγία, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ επικράτησε με 4-1 στην παράταση της Μπόντο Γκλιμτ και πήρε την πρόκριση για τη φάση των ομίλων.

Το 1-0 έκανε ο Όρσιτς μόλις στο 4ο λεπτό, βάζοντας φωτιά στις εξέδρες πριν ο Πέτκοβιτς κάνει το 2-0 μόλις στο 35ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Νορβηγοί προσπάθησαν να απαντήσουν και στο 70′ μείωσαν με τον Γκρόνμπαεκ, ισοφαρίζοντας το συνολικό σκορ των δυο αναμετρήσεων.

Στην παράταση μίλησε η δύναμη της έδρας καθώς στο 117′ και στο 120 ο Ντρμιτς και ο Μποκάι έκαναν το 4-1 για τους Κροάτες, οι οποίοι πανηγύρισαν την μεγάλη πρόκριση.

Στην Ολλανδία, η Αϊντχόφεν φιλοξένησε την Ρέιντζερς, στη ρεβάνς του ισόπαλου 2-2 στην Σκωτία.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, οι Σκωτσέζοι πήραν κεφάλι στο σκορ με γκολ του πρώην επιθετικού του ΠΑΟΚ, Αντόνιο Τσόλακ στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης που τους έδωσε την πρόκριση.

Τέλος, στην Τουρκία, η Τραμπζονσπόρ, του Τάσου Μπακασέτα και του Μανώλη Σιώπη, έμεινε στο 0-0 με την Κοπεγχάγη του Κάρλος Ζέκα, με τους Δανούς να πανηγυρίζουν την πρόκριση εξαιτίας της νίκης με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι.

Τα αποτελέσματα των πλέι οφ του Champions League

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) – Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) 4-1 (4′ Όρσιτς, 35′ Πέτκοβιτς, 117′ Ντρμιτς, 120′ Μποκάι – 70′ Γκρόνμπαεκ)
Αϊντχόφεν (Ολλανδία) – Ρέιντζερς (Σκωτία) 0-1 (60′ Τσόλακ)
Τραμπζονσπόρ (Τουρκία) – Κοπεγχάγη (Δανία) 0-0