Πρέμιερ Λιγκ – Λύτρωση στο 93′ για την Σίτι, 2-1 την Άρσεναλ

Με γκολ στο 93′, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με 2-1 από την έδρα της Άρσεναλ και βρέθηκε στο +11 από τη 2η Τσέλσι (έχει ένα ματς λιγότερο) και στο +12 από την 3η Λίβερπουλ (έχει δύο ματς λιγότερα).

Οι πολίτες πήραν με κακή εμφάνιση την ενδέκατη σερί νίκη τους στο "Έμιρεϊτς" του Λονδίνου, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής και μπήκαν με το δεξί στο νέο έτος.

Οι "κανονιέρηδες", οι οποίοι ζήτησαν σωστά πέναλτι σε ανατροπή του Όντεγκααρντ από τον Έντερσον στο 10' , προηγήθηκαν λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με το γκολ του Σάκα, το οποίο ήταν το πρώτο στην Premier League για το 2022.

Από την πλευρά τους, οι "πολίτες" κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Τζάκα τράβηξε τη φανέλα του Μπερνάρντο Σίλβα, με αποτέλεσμα ο παίκτης της Σίτι να ανατραπεί μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Στούαρτ Άτγουελ, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, να καταλογίσει την εσχάτη των ποινών. Ο Μαχρέζ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και "έγραψε" το 1-1.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Άκε έσωσε τη Σίτι πάνω στη γραμμή και στην επαναφορά ο Μαρτινέλι αστόχησε σε κενή εστία, ενώ στο επόμενο λεπτό η Άρσεναλ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκάμπριελ.

Η Σίτι πίεσε και δικαιώθηκε στο 93' με το γκολ του Ρόδρι.

Νίκη στις καθυστερήσεις πήρε και ο Τότεναμ με 1-0 επι της Γουότφορντ με κεφαλιά του Ντάβιντσον Σάντσες στο 90+6’.