Πρέμιερ Λιγκ: Ισοπαλία (2-2) στο υπερθέαμα του «Άνφιλντ»

Οι φίλοι του ποδοσφαίρου και η... Τσέλσι ήταν οι κερδισμένοι από το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Premier League ανάμεσα στη Λίβερπουλ και τη Μάντσεστερ Σίτι, που αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο «Άνφιλντ» αφήνοντας μόνους πρώτους τους «μπλε».

Οι «πολίτες» ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσει την υπεροχή τους σε γκολ, καθώς ο Φόντεν νικήθηκε δύο φορές από τον Άλισον.

Οι «κόκκινοι» ανέβηκαν στο β΄ μέρος και τελικά βρήκαν το γκολ στο 59΄, όταν ο Σαλάχ έβγαλε στην αντεπίθεση τον Μανέ και ο Σενεγαλέζος πλάσαρε ψύχραιμα τον Έντερσον.

Η Σίτι, όμως, βρήκε την απάντηση δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Ζεσούς μετά από ωραία ατομική προσπάθεια βρήκε μέσα στην περιοχή τον Φόντεν και ο νεαρός εκτέλεσε από πλάγια θέση για το 1-1.

Στο 76΄ ο Σαλάχ με εκπληκτική ενέργεια απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και με ένα ιδανικό τελείωμα, αντάξιο της κλάσης του, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους, που δεν το χάρηκαν για πολύ αφού στο 81΄ ο Ντε Μπρόινε με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Αναλυτικά:

Κρίσταλ Πάλας-Λέστερ 2-2 (61΄ Ολίσε, 72΄ Σλουπ - 31΄ Ιχεανάτσο, 37΄ Βάρντι)
Τότεναμ-Άστον Βίλα 2-1 (27΄ Χόιμπιεργκ, 71΄ αυτ. Τάργκετ – 67΄ Γουάτκινς)
Γουέστ Χαμ-Μπρέντφορντ 1-2 (80΄ Μπόουεν - 20΄ Εμπομό, 90+4΄ Γουισά)
Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 2-2 (59΄ Μανέ, 76΄ Σαλάχ - 69΄ Φόντεν, 81΄ Ντε Μπρόινε)