Πρέμιερ Λιγκ: Απειλήθηκε με ήττα, αλλά έμεινε «όρθια» η Σίτι, 3-3 με Νιουκάστλ

Ματς - διαφήμιση του ποδοσφαίρου έγινε στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», με τη Νιούκαστλ να απειλεί άμεσα με ήττα τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία όμως αντέδρασε και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (3-3).

Οι πρωταθλητές Αγγλίας προηγήθηκαν νωρίς με τον Γκιουντογκάν, όμως οι γηπεδούχοι γύρισαν... ανάποδα το ματς και προηγήθηκαν 3-1 με ηγέτη τον Σεν Μαξιμέν που έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Σίτι.

Μετά το 60΄ ήταν κυρίως οι εμπνεύσεις του Ντε Μπράιν που οδήγησαν στην ανάκαμψη την ομάδα του Γκουαρδιόλα. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League με τρεις διαδοχικές νίκες βρίσκεται η Άρσεναλ.

Νωρίτερα, ένα... ερασιτεχνικού επιπέδου λάθος του Εντουάρ Μεντί, κόστισε εν πολλοίς στην Τσέλσι την ήττα 3-0 από τη Λιντς στο «Ελαντ Ρόουντ».

Στο 33ο λεπτό ο Γάλλος τερματοφύλακας, πιεζόμενος από τον Ααρονσον μέσα στη μικρή περιοχή, επιχείρησε να κάνει... ντρίμπλα, όμως ο Αμερικανός του «τσίμπησε» τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ροντρίγκο με κεφαλιά διπλασίσε τα τέρματα των «παγονιών», οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και ο Χάρισον στο 69΄ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, που πραγματοποιεί εξαιρετικό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα και έφτασε στους επτά βαθμούς.

Οι «μπλε», μάλιστα, ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κουλιμπαλί στο 85΄.

Την ίδια βαθμολογική συγκομιδή στα τρία πρώτα ματς της σεζόν έχει και η Μπράιτον, που «άλωσε» με 2-0 το «Λόντον Στέιντιουμ», αφήνοντας την... ευρωπαία Γουέστ Χαμ στο απόλυτο μηδέν και στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Τότεναμ-Γουλβς 1-0