Premier League: Σαρωτική Λίβερπουλ, 4-0 την Λέστερ (βίντεο)

Με ένα ξέσπασμα και τρία γκολ μέσα σε επτά λεπτά, η Λίβερπουλ διέλυσε 4-0 εκτός έδρας την Λέστερ και άνοιξε στους 13 βαθμούς τη διαφορά τους, ενώ βρέθηκε στο +14 από την 3η Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Φιρμίνο στο 31’ άνοιξε το σκορ για τους «κόκκινους», οι οποίοι έφτασαν στο 0-2 με εκτέλεση πέναλτι του Μίλνερ στο 71’.

Τρία λεπτά αργότερα (74’) ο Φιρμίνο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση έγραψε το 0-3, για να διαμορφώσει το τελικό 0-4 ο Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 78’.

Με αυτή τη νίκη πήγε στο +13 από την αντίπαλό της που είναι στην δεύτερη θέση (αν κερδίσει το ματς της Παρασκευής με τους Γουλβς η Μάντσεστερ Σίτι θα την περάσει και θα βρεθεί στο -11) και πλέον θα πρέπει να… αυτοκτονήσει για να χάσει αυτό το πρωτάθλημα.

Η Μάντσετσερ Γιουνάιτεντ επιβλήθηκε με σκορ 4-1 στο «Ολντ Τράφορντ» της Νιουκάστλ, η οποία αν και προηγήθηκε στο 17' είδε τους «κόκκινους διαβόλους» να πετυχαίνουν τέσσερα τέρματα σε 27 λεπτά και να αποφεύγουν μια ακόμα έκπληξη.

Νωρίτερα, η Άρσεναλ στο ντεμπούτο του Μικέλ Αρτέτα δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπόρνμουθ και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1.

Οι «κανονιέρηδες» είχαν αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο ελάχιστες από αυτές κατέληξαν στον στόχο.

Τεράστιο κάζο έπαθε και η Τσέλσι η οποία ηττήθηκε με 2-0 στην έδρα της από την Σάουθαμπτον και έχασε ακόμα περισσότερο έδαφος στη βαθμολογία.