ΠΑΣ Ράχη – Ολυμπιακός Ανάληψης 1-0: Πήρε αβαντάζ με Πολίτη

Προβάδισμα πρόκρισης στην 4άδα του Κυπέλλου Μεσσηνίας πήρε ο ΠΑΣ Ράχης στη πρώτη αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό Ανάληψης για τα προημιτελικά του θεσμού.

Οι “κανονιέρηδες” χάρη σε γκολ του Δημήτρη Πολίτη στο 60ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ επικράτησαν 1-0 των “ερυθρόλευκων” στο “Π. Μπαχράμης” και έχουν ένα μικρό πρώτο βήμα για την πρόκριση στους “4” του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και ο Θανάσης Κωστέας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα με την συμπλήρωση 10΄αγώνα. Από εξαιρετική μπαλιά του Μπέγκα, ο 26χρονος εξτρέμ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε την έξοδο του Ανδρουτσόπουλου, αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε κατέληξε στην πάνω πλευρά των διχτύων.

Στο 51’ ο Τρικουράκης με δυνατό σουτ ανάγκασε τον αντίπαλο γκολκίπερ να πέσει στην δεξιά του γωνία και να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο 85’ ο Μάριος Τσέλα κράτησε “όρθια” την Ράχη απομακρύνοντας ενστικτωδώς εξ επαφής κεφαλιά του Σαραντόπουλου μετά απο φάουλ του Παπαθεοδώρου ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμη καλή φάση στις καθυστερήσεις όταν ο Θεοδοσόπουλος είχε σουτ άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί στις 26 Ιανουαρίου 2022 (14:30), στο Δημοτικό Στάδιο Μεσσήνης.

Π.Α.Σ. ΡΑΧΗ (Αλέξης Ζωγόπουλος): Μ. Τσέλα, Τριανταφυλλίδης (79’ Κοζομπόλης), Κράκουλι, Γ. Κωστέας, Πολίτης (84’ Κοκκώνης), Καπόγλης, Θ. Κωστέας (73’ Καραπετυάν), Μπέγκα, Τρικουράκης, Δ. Τσέλα, Ζωγόπουλος.

Ολυμπιακός Ανάληψης (Νίκος Γεωργακλής): Ανδρουτσόπουλος, Δημητρίου, Γ. Καλογερόπουλος (89’ Χρονόπουλος), Γιαννόπουλος (77’ Θεοδοσόπουλος), Λιόλιος (66’ Παπαβασιλόπουλος), Κακογιάννης, Τσώνης (89’ Β. Καλογερόπουλος), Δημητρακόπουλος, Σαραντόπουλος, Σπυρόπουλος (89’ Παπανδρέου), Παπαθεοδώρου.