ΠΑΣ Ράχη – Αστέρας Αρφαρών 3-0: Νίκη-ανάσα μετά από 2 μήνες

Το πρώτο του τρίποντο μετά τις 15 Ιανουαρίου πανηγύρισε ο ΠΑΣ Ράχη, επικρατώντας 3-0 του ουραγού Αστέρα Αρφαρών και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Μάλιστα τότε, η ομάδα της Ράχης είχε νικήσει με το ίδιο σκορ τον ΠΑΟ Καλού Νερού.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχαν και τα τρία γκολ, οι ”κανονιέρηδες” έφτασαν με σχετική άνεση στην 7η νίκη στη σεζόν και μπορούν να ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Στο 14′ η μπάλα στρώθηκε έξω από την περιοχή στον Μπέγκα, ο οποίος έπιασε έναν δεξί…κεραυνό και την έστειλε συστημένη στο αριστερό ”παραθυράκι” της εστίας του Π. Μπούρα, βάζοντας σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους (1-0).

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Σκιάς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από αμυντικό του Αστέρα και ο κ. Καυκάς υπέδειξε αμέσως την ”λευκή βούλα”. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσέρτος, ο οποίος δεν λάθεψε και έκανε το 2-0.

Το 3-0 για την ομάδα που καθοδηγεί ο Δημήτρης Παυλόπουλος επετεύχθη σε κρίσιμο χρονικά σημείο (42′) και με αρκετή δόση… τύχης, με τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων να επιχειρούν να απομακρύνουν και την μπάλα να κοντράρει στον Ζωγόπουλο και να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι παίκτες του Παναγιώτη Βούτσα προσπάθησαν να διορθώσουν τα… κακώς κείμενα, ιδίως στην άμυνα και τα κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό, ενώ θα μπορούσαν να έχουν πετύχει το γκολ της τιμής, όμως στο 85′ ο Παντσιώτης είδε την μπάλα να εξοστρακίζεται στο οριζόντιο δοκάρι στο σουτ που πραγματοποίησε.

ΠΑΣ Ράχη (Δημήτρης Παυλόπουλος): Τσέλα, Κιόρι, Θεοδωρόπουλος (67′ Σκοπέτος), Λιόλιος, Παναγιωτόπουλος, Αντώνακας, Τσέρτος (81′ Πιλάτης), Σκιάς, Κράκουλι (60′ Βράπι), Μπέγκα (81′ Κότσης), Ζωγόπουλος.

Αστέρας Αρφαρών (Παναγιώτης Βούτσας): Παναγιώτης Μπούρας, Βανικιώτης (79′ Σέφα), Χριστόπουλος, Παντσιώτης, Μωραγιάννης (46′ Πετρόπουλος), Φέστας (45+1′ Θ. Μπούρας), Γιώργος Μπούρας, Μπαράι, Σακκάς (85′ Χρήστος Μπούρας), Γιαννακόπουλος, Γιαννακούντζος (85′ Καρούτας).