ΠΑΟΚ-Σαρλερουά 2-0: Άνοιξε λογαριασμό ο Ολιβέιρα, γκολάρα ο Μούργκ (video)

Την πρώτη του φιλική νίκη επί ολλανδικού εδάφους σημείωσε το Σάββατο (17/7) ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε 2-0 της Σαρλερουά.

Με τον Νέλσον Ολιβέιρα να ανοίγει λογαριασμό με τη φανέλα του «δικεφάλου του Βορρά» στο 47', ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μουργκ, ο οποίος ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 89'.

Πολύ καλά στοιχεία, ειδικά στο πρώτο μέρος, από την ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου, η οποία -ούσα καλή δημιουργικά κατά διαστήματα- δημιούργησε αρκετές τελικές. Πετυχαίνοντας, όμως, τον αντίπαλο πορτιέρε, Κόφι, σε πολύ καλή μέρα.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να νίκησε με 2-0, όμως υπήρξε ένα απρόοπτο κατά τη διάρκεια του ματς, με τον Χρήστο Τζόλη.

O νεαρός μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ στο 78ο λεπτό της φιλικής αναμέτρησης δέχθηκε ένα πολύ δυνατό χτύπημα στο αριστερό γόνατο, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να συνεχίσει, αφού είχε έντονο πόνο.

Το ιατρικό τιμ του Δικεφάλου του βορρά αντέδρασε άμεσα, ενώ του έδεσε και το πόδι με επίδεσμο.

Για προληπτικούς λόγους, ο επιθετικός της ομάδας της Θεσσαλονίκης αποχώρησε και από τον αγωνιστικό χώρο, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να περνάει στη θέση του τον Λάζαρο Λάμπρου.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρς του φιλικού, το σκορ, μαζί και το «λογαριασμό» του με τον «Δικέφαλο» της Θεσσαλονίκης, άνοιξε στο 47΄ ο Ολιβέιρα, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε με υπέροχο γκολ ο Μουργκ στο 88ο λεπτό.