ΠΑΟΚ-Απόλλων 4-1: Ξέσπασε κι επέστρεψε στα τρίποντα

Μέσα σε έξι λεπτά (66′ Σφιντέρσκι – 72 Μιχαηλίδης), ο ΠΑΟΚ έδιωξε τα σύννεφα του α’ ημιχρόνου και επικράτησε εύκολα τελικά επί του Απόλλωνα με 4-1, επιστρέφοντας στις νίκες στη Super League 1, μετά την ισοπαλία με το Βόλο και την ήττα από τον Ολυμπιακό

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, ο κόσμος του επέστρεψε στη Θύρα 4 και έδωσε παλμό στην Τούμπα, συμβάλλοντας με τον τρόπο του στη διαμόρφωση του 1-1 σε 4-1 και στη «μεταμόρφωση» των «ασπρόμαυρων» στο πολύ καλό δεύτερο μέρος, όπου πάτησαν γκάζι, πέτυχαν τρία γκολ και καθάρισαν το παιχνίδι.

Με Καντουρί στο αρχικό σχήμα

Τα βλέμματα πριν από την σέντρα ήταν στραμμένα πάνω στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο οποίος συμφώνησε στην ανανέωση του συμβολαίου του για τρία χρόνια, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να μην έχει στη διάθεση του Σίντκλεϊ, Μιτρίτσα, Ολιβέιρα και να παρατάσσει τους Κυπελλούχους Ελλάδας με τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια και μπροστά από τον Έλληνα τερματοφύλακα η τετράδα της άμυνας αποτελούταν από τους Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδη και Βιεϊρίνια.

Ο Αουγκούστο επέστρεψε στο ρόλο του εσωτερικού μέσου δίπλα στον Σβαμπ, καθώς ο Ελ Καντουρί ξεκίνησε σε ρόλο επιτελικού μέσου, με τον Ζίβκοβιτς στο ένα άκρο, τον Μπίσεσβαρ στο άλλο και τον Σφιντέρσκι στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Τζανλούκα Φέστα δεν μπορούσε να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Σλίβκα και Μπρούνο Άλβες, ενώ για πρώτη φορά μετά από επτά σερί παρουσίες στο αρχικό σχήμα, ο Ντάουντα έμεινε στον πάγκο, καθώς ο Ιταλός τεχνικός επέλεξε να παίξει μ’ έναν επιθετικό (Ιωαννίδης) στην Τούμπα.

Τέιλορ μπροστά, Τέιλορ (και) πίσω…

Η πρώτη επιθετική προσπάθεια και τελική του ΠΑΟΚ κατέληξε σε γκολ. Το ξεκίνημα έμοιαζε ιδανικό με τον Τέιλορ να κερδίζει το πέναλτι από τον Τουτουαρίμα και τον Σβαμπ να στέλνει μόλις στο 5ο λεπτό την μπάλα στα δίχτυα του Κότσαρη για το 1-0.

Όμως, για ένα ακόμη παιχνίδι η «ασπρόμαυρη» άμυνα έμοιαζε στιγμές-στιγμές μέσα στο ματς να πελαγοδρομεί. Κι όταν στο 14’ ο Μαρτίνες έκανε την σέντρα οι αμυντικοί του «Δικεφάλου», πιο συγκεκριμένα ο Τέιλορ, πετούσαν αετό. Ο Παμλίδης δεν είπε «όχι» στο δώρο του Βραζιλιάνου αμυντικού, που όπως και στο ματς με το Βόλο είχε κάκιστη τοποθέτηση και συμπεριφορά στη φάση του 1-1.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους η μπάλα περνούσε από τα πόδια του Μπίσεσβαρ, ωστόσο παρά την απόλυτη κατοχή της μπάλας (725) ήταν ολοφάνερη η έλλειψη ατομικής ενέργειας που θα ξεκλείδωνε την άμυνα του Απόλλωνα. Με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς εκτός παιχνιδιού (ζήτημα να πήρε δύο ή τρεις φορές την μπάλα στα πόδια του) ο ΠΑΟΚ παρέμενε άχρωμος και άοσμος, επέμενε να κάνει όλες τις επιθέσεις του από την αριστερή πλευρά κάτι που δεν του έδωσε το παραμικρό.

Το καθάρισε μέσα σε έξι λεπτά

Η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ο ΠΑΟΚ απείλησε με τον Σφιντέρσκι, αλλά τον Ιωαννίδη να απομακρύνει την μπάλα λίγο πριν περάσει τη γραμμή, το πλασέ του Καντουρί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, με τον «Δικέφαλο» να αυξάνει την πίεση του αναζητώντας το 2-1, που τελικά το πέτυχε με τον Πολωνό επιθετικό του στο 66ο λεπτό, ενώ μέσα σε έξι λεπτά με την κεφαλιά του Μιχαηλίδη (3-1) από την σέντρα του Ζίβκοβιτς έφτασε και στο τρίτο τέρμα.

Στα τελευταία 20-25 λεπτά ο Λουτσέσκου, με το βλέμμα στον «τελικό» με την Κοπεγχάγη που ακολουθεί την Πέμπτη, πήγε σε μια διαχείριση των ποδοσφαιριστών, έκανε μαζεμένες τέσσερις αλλαγές, την ίδια ώρα που ο Απόλλων έδειχνε ότι δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Πασχαλάκη.

Ο επίλογος γράφτηκε όπως ξεκίνησε το παιχνίδι. Από την «άσπρη βούλα». Με τον Άουγκούστο να ευστοχεί και να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (73’ Ροντρίγκο), Σβαμπ (74’ Κούρτιτς), Καντουρί (77’ Μουργκ), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (84’ Κωνσταντέλιας), Σφιντέρσκι (77’ Ακπομ).

Απόλλων Σμύρνης (Τζανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Λισγάρας (62’ Ντεντάκης), Ντομίνγκες, Φατιόν, Κάστρο, Μαρτίνες (62’ Ματέι), Τσιλούλης (85’ Σαχλί), Παμλίδης (77’ Φαν Λα Πάρα) , Ιωαννίδης (85’ Ντάουντα).