Πανθουριακός – Κυπαρισσία 1-3: Ξανά στο “κόλπο” με Μπουρλάκη

Η Κυπαρισσία έβαλε “στοπ” στο αήττητο των επτά αγωνιστικών του Πανθουριακού καθώς πέρασε νικηφόρα με 3-1 από το γήπεδο Μεσσηνιακού στο ντέρμπι που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής στην Α’ κατηγορία Μεσσηνίας.

Η ομάδα του Ηλία Φωτοπούλου μείωσε την διαφορά στον ένα βαθμό από το συγκρότημα του Αντώνη Μαυρέα και ξαναμπήκε στο κόλπο του τίτλου καθώς βρέθηκε στο -4 από την κορυφή.

Οι Τριφύλλιοι χτύπησαν στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων με τον Νίκο Μπουρλάκη, ο Μινγκας μείωσε προσωρινά με πέναλτι με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα αλλά ο Κωνσταντόπουλος σφράγισε την 13η νίκη στη σεζόν με γκολ στο 72ο λεπτό.

Η άμυνα του Πανθουριακού, η οποία στα 19 παιχνίδια έως τώρα είχε δεχτεί τέσσερα γκολ έκανε μαζεμένα τα λάθη στο παγωμένο “Στ. Παπαδόπουλος” και ο ΑΟΚ πήρε μία σημαντική επιτυχία που τον κρατά ζωντανό στην διεκδίκηση του τίτλου.

Το ματς

Αντίθετα με ότι συνέβαινε στα τελευταία παιχνίδια ο Πανθουριακός ήταν αυτός που αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα καθώς η Κυπαρισσία μπήκε στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό.

Ο Μπουρλάκης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, κοντρόλαρε και πλάσαρε τον Κόκκαλη για το 0-1, σε μία στιγμή αδράνειας της άμυνας των γηπεδούχων.

Το γκολ άλλαξε και την προσέγγιση των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι καθώς από νωρίς πλέον ξεκίνησαν να έχουν περισσότερο την προσοχή τους στην άμυνα και διάθεση να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις.

Ο Πανθουριακός από την πλευρά του προσπάθησε στη συνέχεια να παίξει γρήγορα ώστε να βρει εκτεθειμένη την άμυνα του ΑΟΚ. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 25ο λεπτό όταν ο Βαγγέλης Λαθύρης ελίχθηκε και αφού ντρίπλαρε δύο αμυντικούς πλάσαρε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παππά.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 36’ όταν ο Σπυρόπουλος έκανε το σουτ με τον Κόκκαλη να μπλοκάρει την μπάλα σε διπλή προσπάθεια. Ένα λεπτό μετά ο Παπαγιαννόπουλος έπιασε μακρινό ευθύβολο σουτ αλλά ο Παππάς ήταν σε ετοιμότητα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία ακόμη καλή φάση για τον Πανθουριακό όταν Τρίψας και Λαθύρης άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο δεύτερος την έσπασε στον επερχόμενο Μίνγκα που πλάσαρε αλλά η μπάλα βρήκε στον Μπουτσικάκη και πέρασε κόρνερ.

Deja vu στο β΄μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο με ένα γκολ του ΑΟΚ από τα αποδυτήρια, από τα πόδια του Νίκου Μπουρλάκη. Ο Αχαιός επιθετικός στο 50ο λεπτό βρήκε την ευκαιρία και με σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Κόκκαλη γράφοντας το 0-2.

Ο Πανθουριακός αντέδρασε και στο 60ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από προσπάθεια του Μίνγκα και χέρι του Μπουρλάκη. Ο ίδιος ο Μίνγκας ανέλαβε την εκτέλεση γράφοντας το 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα στο παιχνίδι και στο 72ο λεπτό μετά από λάθος του Σωτήρη Δημητρακοπούλου, ο Μπουρλάκης έκλεψε την μπάλα, σούταρε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κωνσταντόπουλος χωρίς καμία δυσκολία σημείωσε το τελικό 1-3.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο χρόνο που απέμενε, είχαν κάποιες καλές στιγμές με σουτ του Κάνιστρα και του Μίνγκα στο 88ο και 90ο λεπτό αντίστοιχα, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν τίποτα από το παιχνίδι.

Πανθουριακός (Αντώνης Μαυρέας): Κόκκαλης, Δημητρίου, Παπαγιαννόπουλος, Δημητρακόπουλος, Γιαννακόπουλος, Καράμπελας, Λαθύρης, Τρίψας (53’ Κανελλόπουλος), Κάνιστρας, Μίνγκας, Σπυρόπουλος (72’ Παπαθεοδώρου)

Κυπαρισσία (Ηλίας Φωτόπουλος): Παππάς, Χριστόπουλος, Μιτρόφ (67’ Κόλλιας), Μπουτσικάκης, Καμαρινός, Σπυρόπουλος, Γεωργιόπουλος, Μιχαηλίδης (94’ Διονυσόπουλος), Μπουρλάκης (91’ Ζαφείρης), Κωνσταντόπουλος (89’ Βασίλεφ)