Πανθουριακός- Χώρα 2-2: Στραβοπάτησε η Θουρία, έκανε σεφτέ η Χώρα

Χωρίς νίκη για τρίτο παιχνίδι έμεινε ο Πανθουριακός καθώς δεν μπόρεσε να καταβάλει την αντίσταση ούτε του Παπαφλέσσα Χώρας, ο οποίος πήρε πολύτιμο βαθμό με το ισόπαλο 2-2 στο γήπεδο Μεσσηνιακού.

Ο βαθμός για τους φιλοξενούμενους αποκτά μάλιστα μεγαλύτερη αξία καθώς κατέβηκαν χωρίς προπονητή, με τον Κώστα Στυλιανόπουλο που θα είναι ο αντικαταστάσης του Λυκούργου Ανδρώνη να παρακολουθεί την εξέλιξη του ματς απο στην κερκίδα.

Η ομάδα του Αντώνη Μαυρέα πήρε νωρίς κεφάλι στο σκορ και έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους αλλά από τη στιγμή που δεν καθάρισε το παιχνίδι έδωσα το δικαίωμα στη Χώρα να κάνει την αντεπίθεση της και να καταφέρει όχι απλά να ισοφαρίσει αλλά να φτάσει την ανατροπή μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Τελικά οι γηπεδούχοι έσωσαν το βαθμό με γκολ στο 83′ το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι φιλοξενούμενοι.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και μόλις στο 13ο λεπτό ο Ράπτης μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ ανοίγοντας το σκορ. Μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό, η Χώρα πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 22′ απείλησε με σουτ του Κωνσταντόπουλου από αριστερά που έβγαλε ο Καστριτσέας παρά τον αρχικό αιφνιδιασμό.

Στο 28ο λεπτό ο Εμμανουήλ έκανε κάθετη πάσα στον Πουλάκο ο οποίος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αλεξανδρόπουλου.

Η Θουρία είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί με δύο τέρματα στο ξεκίνημα του β’ μέρους μέρους όταν Πουλάκος- Χαρλέπας άλλαξαν ωραία την μπάλα και ο πρώτος έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στη συμβολή των δοκών του Αλεξανδρόπουλου.

Η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι βγήκαν στην επίθεση και με δύο στημένα κατάφεραν να φέρουν τούμπα το σκορ. Αρχικά στο 72′ ο Άγγελος Τσέρτος με κεφαλιά μετά από φάουλ από δεξιά, έγραψε το 1-1 και πέντε λεπτά μετά ο Γκεβόρι με προβολή σόκαρε εκ νέου τους γηπεδούχους σημειώνοντας το 1-2.

Τελικά η Θουρία έφερε το ματς στα ίσα στο 83ο λεπτό όταν ο Εμμανουήλ έκανε προσπάθεια από δεξιά, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς και κατέληξε στο Χαρλέπα ο οποίος από κοντά σημείωσε το 2-2 μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για επιθετικό φάουλ στον Αλεξανδρόπουλο.

Διαιτητής: Κομπιλίρης (Τσουλάκος, Τσούκαλη).

Πανθουριακός: Καστριτσέας, Παντσιώτης, Καλύβας, Γιαννακόπουλος, Λιόλιος, Ράπτης (77′ Μάραντος), Χαρλέπας, Διαμαντής (58′ Τσίκληρας), Πουλάκος, Εμμανουήλ, Οδεμησιώτης (90′ Λυμπερόπουλος).

Παπαφλέσσας Χώρας: Αλεξανδρόπουλος, Δημόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Ρουσσόπουλος, Επαμεινώνδας Τσέρτος, Γκεβόρι, Αγγελος Τσέρτος, Μαρκόπουλος (33′ λ. τρ. Γιάννης Τσόπελας, 90′ Γρηγορόπουλος), Μπάρκας, Αναστασόπουλος, Ντότσι (88′ Κανελλόπουλος).