Πανθουριακός- Αβία 7-1: Βροχή τα γκολ και τα… δοκάρια στη Μικρομάνη

Οκτώ γκολ και τέσσερα δοκάρια (!) είχε η αναμέτρηση του Πανθουριακού σ’ ένα παιχνίδι που θύμισε πολύ το αντίστοιχο του πρώτου γύρου

Καιεπίσημα πλέον οι αναμετρήσεις του Πανθουριακού με την Αβια είναι οι πιο παραγωγικές στο φετινό πρωτάθλημα.

Μετά τα 10 γκολ στο αντίστοιχο παιχνίδι του πρώτου γύρου, όπου ο Πανθουριακός είχε κερδίσει 8-2 στο γήπεδο του Κάμπου, η πρεμιέρα του δεύτερου γύρου είχε οκτώ συνολικά γκολ με την ομάδα του Γιώργου Καλόμαλου να επικρατεί 7-1 και να συνεχίζει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α τοπικής παρέα με την Μάνη.

Εκτός από το… φεστιβάλ των γκολ, η αναμέτρηση σημαδεύτηκε και από 4 δοκάρια, σ’ ένα ανοιχτό παιχνίδι παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο στο γήπεδο Μικρομάνης.

Η Θουρία ξεκίνησε το ματς με δύο δοκάρια, στο 15’ από τον Κουρούπη και στο 18’ από τον Ράπτη για να άνοιξε το σκορ ο Πουλάκος στο 21ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Αθανασόπουλου.

Ο τελευταίος είχε το τρίτο δοκάρι για τους γηπεδούχους στο 27′ αλλά ένα λεπτό μετά έκανε το 2-0 από γύρισμα του Σταματελοπούλου.

Στο 31’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά η κεφαλιά του Δημήτρη Κορμπή μετά από κόρνερ του Καρδάση βρήκε στο κάθετο δοκάρι του Κωνσταντακόπουλου.

Ο Πανθουριακός πήγε με διαφορά τριών τερμάτων στα αποδυτήρια καθώς στο 36’ ο Μπαστακός με κεφαλιά έκανε το 3-0.

Με τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Καρδάσης έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και πλάσαρε εύστοχα για το 3-1.

Στο 51’ μετά από σέντρα του Οδεμισιώτη, ο Λυκουρέζος στην προσπάθειά του να διώξει σημείωσε αυτογκόλ για το 4-1 ενώ στο 59’ ο Αρβανίτης με σουτ έκανε το 5-1.

Ο χορός των γκολ για την Θουρία συνεχίστηκε στο 77’ όταν από σέντρα του Ράπτη ο Γιαννακόπουλος με κεφαλιά έκανε το 6-1 για να κλείσει το σκορ ο Ράπτης με πλασέ στο 89’.

Πανθουριακός: Κωνσταντακόπουλος, Καλογερόπουλος, Γιαννακόπουλος, Οδεμισιώτης, Μπαστακός, Γεωργιόπουλος (20′ λ.τρ. Σταματελόπουλος), Ράπτης, Μιχαλέας (73′ Ζαραφέτας), Αθανασόπουλος (63′ Φαββατάς), Κουρούπης (63′ Τσίκας), Αρβανίτης (73′ Χότζα)

Αβία: Χριστόπουλος, Μπουζαλάς, Γεωργουλέας, Λυκουρέζος, Καρδάσης Γ., Τσουλάκος Ε., Κορμπής Κ., Αποστολίδης, Μητσέας, Κορμπής Δ., Καρδάσης Π. (68′ Τσουκαλάς)