Πανθουριακός-Απόλλων Καλαμάτας 1-0: Στους “4” με δεύτερη νίκη

Ένα γκολ του Παναγιώτη Γεωργιόπουλου ήταν αρκετό στον Πανθουριακό για να επικρατήσει 1-0 του Απόλλωνα Καλαμάτας στον επαναληπτικό προημιτελικό και να πάρει την πρόκριση στους “4” του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Η ομάδα του Γιώργου Καλόμαλου προκρίθηκε με δεύτερη νίκη καθώς και στο πρώτο ματς στο ίδιο γήπεδο είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ, ενώ συνολικά φέτος σημείωσε τέσσερις νίκες επί του Απόλλωνα Καλαμάτας, με την τελευταία πριν λίγες μέρες.

Ο Πανθουριακός είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα έκανε πολλές τελικές προσπάθειες και είχε κορυφαίες στιγμές δύο δοκάρια πριν την επίτευξη του τέρματος. Στο 70ο λεπτό ο Κουρούπης έπιασε ευθύβολο σουτ που σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά απομάκρυναν οι αμυντικοί ενώ τρία λεπτά μετά ο Καλογερόπουλος έβγαλε τη σέντρα και ο Τσουλάκος έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπά αυτή τη φορά στο οριζόντιο δοκάρι του Γιακουμή.

Τον γόρδιο δεσμό έλυσε τελικά στο 83ο λεπτό ο Παναγιώτης Γεωργιόπουλος με πλασέ, μετά από ωραίο συνδυασμό του Τσουλάκου με το Ζαχαρόπουλο και γύρισμα του τελευταίου.

Πανθουριακός: Κωνσταντακόπουλος, Καλογερόπουλος (87′ Φαββατάς), Γιαννακόπουλος, Οδεμισιώτης, Λιόλιος, Γεωργιόπουλος (87′ Δημόπουλος), Σαραντόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Τσουλάκος (83′ Οικονομέας), Κουρούπης, Αρβανίτης (59′ Σταματελόπουλος).

Απόλλων Καλαμάτας: Γιακουμής, Μπούνας, Ρασσιάς, Πανταζής, Σεντεμέντες Γ., Σεντεμέντες Ι. (59′ Δημητρόπουλος), Κοντογόνης, Καραϊσκος, Σαρδέλης, Κουρεντζής, Τσουλάκος.