Πανερυθραϊκός- Καλαμάτα ‘80 3-2: Ντερμπάρα στη Ν. Ερυθραία και ήττα “λύκων” στις λεπτομέρειες

Μετά από ένα παιχνίδι-θρίλερ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Καλαμάτα '80 ηττήθηκε 3-2 σετ στη Νέα Ερυθραία από τον Πανερυθραϊκό στο ντέρμπι κορυφής της 8ης αγωνιστικής στην Α2 ανδρών.

Ήταν μια αναμέτρηση που παίχτηκε σε όλη τη διάρκεια της στην κόψη του ξυραφιού, με την Καλαμάτα '80 να κερδίζει το πρώτο σετ, τον Πανερυθραϊκό να αντεπιτίθεται και να κάνει την ανατροπή (2-1) αλλά με τους καλαματιανούς να μην το βάζουν κάτω και να ισοφαρίζουν στέλνοντας το ματς στο tie-break, όπου οι γηπεδούχοι φάνηκαν περισσότερο ψύχραιμοι και με 15-12 πήραν τη νίκη και τους δύο βαθμούς παραμένοντας στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Κρύο αίμα και 0-1

Από το πρώτο σετ φάνηκε πως η νύχτα θα είναι... μεγάλη στο κλειστό της Νέας Ερυθραίας καθώς η Καλαμάτα '80 μπήκε αποφασισμένη κράτησε το προβάδισμα στα κρίσιμα σημεία 14-16, 18-20, 21-22 και με ψυχραιμία στο τέλος πήρε το σετ με 27-25.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο σετ με την Καλαμάτα να αντιστέκεται μέχρι το 19-19 αλλά στο τέλος ο Πανερυθραϊκός πήρε διαφορά και το σετ με 25-22.

Μάχη πόντο-πόντο

Στο τρίτο έγινε πραγματική μάχη. Η Καλαμάτα 80 πήρε από την αρχή προβάδισμα 5-9, ο Πανερυθραϊκός ισοφάρισε σε 9-9 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 15-14.

Οι Μεσσήνιοι έφεραν και πάλι το ματς στα ίσια 19-19 και 21-21 με τον πανερυθραϊκό να προηγείται 23-21 αλλά την Κ80 να ισοφαρίζει με τον Κατσιαφλάκα και στην συνέχεια να φτάνει σε σετ μπολ (23-24). Αδαμόπουλος και Βήτας κράτησαν τους γηπεδούχους στο σετ αλλά η Καλαμάτα 80 έφτασε σε δεύτερο σετ μπολ με τον Ντόντη (26-27).

Οι γηπεδούχοι το γύρισαν αι πάλι με τον Μήττα (29-28) για να πάρουν το σετ σε άουτ επίθεση του Κατσιαφλάκα.

Χαμένες ευκαιρίες σε σετ μπολ

Στο τέταρτο οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 10-10, η Καλαμάτα ‘80 προηγήθηκε 12-15, 13-16 αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις και πέρασαν 18-17.

Ο Χανδρινός με δύο πόντους έδωσε ξανά προβάδισμα 18-19, με την διαφορά να φτάνει στο +2 (21-23) απο λάθος του Κρέτση για να τελειώσει το σετ με έναν ακόμη πόντο του Χανδρινού και επίθεση του Ντόντη.

Γύρισε στο 5ο

Στο tie break Καλαμάτα ξεκίνησε καλά αλλά γρήγορα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 8-3. Στην αλλαγή του γηπέδου στην Καλαμάτα 80 κατάφερε να μειώσει σε 8-6, με μπλοκ του Γεωργάτου και ισοφάρισε σε 10-10 με το Χάνδρινό.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και οι γηπεδούχοι με πόντους των Τσικάτου, Αδαμοπούλου και Μήττα πήραν το σετ 15-12.

Πανερυθραϊκός- Καλαμάτα ‘80 3-2

Τα σετ: 25-27, 25-22, 30-28, 22-25, 15-12

Πανερυθραϊκός (Χατζηπέρρος Μ.): Βήτας, Σεβδαλής, Τσικάτος, Καραγιώργος, Κρέστης, Παπαδόπουλος, Πλεμμένος, Φάκας, Αδαμόπουλος, Μανδηλάρης, Σουσούνης, Δωλιας, Μήττας, Κωστόπουλος

Καλαμάτα ‘80 (Ντάκουρης Π.): Γεωργάτος, Μπεσσής, Δημητούλης, Μπουσούνης, Ντόντης, Μπιρμπίλης, Ξεροβάσιλας, Ντάκουρης, Χανδρινός., Μπούρας, Κατσιαφλάκας