Παναθηναϊκός Β’- Κηφισιά 1-0: Καθάρισε ο Αθανασακόπουλος

Μετά από τέσσερα σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα ο Παναθηναϊκός Β' νίκησε 1-0 την Κηφισιά χάρη σε γκολ του Ανδρέα Αθανασακόπουλου.

Επιστροφή στις νίκες για την δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού. Το σύνολο του Βάθκεθ μετά από τέσσερις συνεχόμενες γκέλες, νίκησε 1-0 την Κηφισιά στο γήπεδο του Ασπροπύργου στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής για την Super League 2. Πρωταγωνιστής και πάλι ήταν ο αρχηγός του Τριφυλλιού, Ανδρέας Αθανασακόπουλος, ο οποίος με υπέροχο σουτ στο 68᾽ έκρινε την συνάντηση υπέρ της ομάδας του.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με κάποιες μικροευκαιρίες και από τις δύο πλευρές ενώ στο δεύτερο μέρος οι πράσινοι κυριάρχησαν πάνω στο χορτάρι και ήταν εμφανώς ανώτεροι.

Στο 68' οι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Κρυπαράκος έστρωσε για τον επερχόμενο Αθανασακόπουλο, ο οποίος με σουτ από θέση μέσα αριστερά, πέτυχε το 1-0. Η Κηφισιά προσπάθησε να ισοφαρίσει άμεσα, με το σουτ του Τετέι να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ, ενώ είχε την καλύτερη της φάση στο 76’, όταν από εντυπωσιακή προσπάθεια του Μουστάκη, ο Ξενόπουλος μπλόκαρε και έσωσε την ομάδα του.

Το τριφύλλι έφτασε κοντά στο 2-0, με το σουτ του Μαρτίνη στην αμέσως επόμενη φάση να περνάει ελάχιστα άουτ. Μεγάλη ευκαιρία και από τον Τσιριγώτη στο 85' , όπως συνέβη και τρία λεπτά αργότερα, με το γέμισμα του Αλμπάνη από αριστερά και την προβολή του Τσιριγώτη μέσα από την μικρή περιοχή, που κατάφερε να αποκρούσει ο Αναγνωστόπουλος, διατηρώντας το 1-0 μέχρι τέλους.

Παναθηναϊκός Β᾽: Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης (46’ Σερπέζης), Ρόμπι, Αντωνίου, Μαρτίνης, Ηλιάδης, Θεοχάρης, Καρβούνης (78’ Αλμπάνης), Αθανασακόπουλος, Κρυπαράκος (90’ Καραμπάς), Μαραθωνίτης (72’ Τσιριγώτης).

Κηφισιά: Αναγνωστόπουλος, Μκρτσιάν, Σωτηράκος, Μουστάκης (80’ Τόλιος), Να (80’ Παυλάκης), Παπασάββας (72’ Φερνάντεζ), Ντοριβάλ, Βαζ (55’ Οικονομίδης), Κουϊρουκίδης (73’ Γιαννιτσάνης), Καλλέργης, Τετέι.