Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-2: Τριφύλλι από τα παλιά με επική ανατροπή

Ο Παναθηναϊκός με… αδιανόητητη ανατροπή αναδείχθηκε νικητής στο αθηναϊκό ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Super League .

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν 2-0 από την ΑΕΚ με τα γκολ των Μπακάκη (18′) και Ολιβέιρα (36′), όμως έφτασαν στη νίκη με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο 20λεπτο.

Στο 67’ ο Μακέντα μείωσε και στο 70’ ο Περέα ισοφάρισε. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 88’ ο Κολοβέτσιος.

Η ΑΕΚ χτύπησε από τη δεξιά πλευρά στο πρώτο ημίχρονο και όλες οι επικίνδυνες επιθέσεις της δημιουργήθηκαν από εκεί. Το 0-1 έγραψε με «βολίδα» ο Μπακάκης στο 18΄ και ήταν το πρώτο της καριέρας του στη Super League.

Ο Παναθηναϊκός είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζηγιοβάνη στο 31΄, όμως η Ένωση πήγε με προβάδισμα δύο γκολ στα αποδυτήρια, καθώς στο 36΄ ο Κουρμπέλης «πρόλαβε» να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά αν δεν το έκανε το 0-2 θα ερχόταν σε άδειο τέρμα από τον Ολιβέιρα.

Ο Πορτογάλος είχε δοκάρι στο 51΄, ο Παναθηναϊκός έμεινε «ζωντανός» και με ατομική προσπάθεια του Μακέντα μείωσε στο 67΄ και ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Τρία λεπτά αργότερα ο Περέα έγραψε το 2-2 με πλασέ από κοντά, με τον διαιτητή Γκεστράνιους να κατακυρώνει το γκολ καθ΄ υπόδειξη του VAR (αρχικά είχε υποδειχθεί οφ σάιντ).

Στο 86΄ ο Κολοβέτσιος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και στο 88΄ σημείωσε το νικητήριο γκολ με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Ζαχίντ, «εκτελώντας» την πρώην ομάδα του. Ο Θεσσαλός αμυντικός, που ως παίκτης των «κιτρινόμαυρων» σήκωσε το Κύπελλο το 2016, δεν πανηγύρισε το γκολ.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα (46′ Περέα), Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Δώνης, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (87′ Κολοβέτσιος), Μπουζούκης (46′ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Κρστίτσιτς (46′ Σιμάο), Λιβάγια, Βέρντε (Γιακουμάκης), Μάνταλος, Ολιβέιρα (73′ Αλμπάνης).