Πάμισος Μεσ. -Ολυμπιακός Ανάλ. 4-5 (1-1 κ.δ και παρ., 3-4 πεν.): Ερυθρόλευκο “μπαμ” στη Μεσσήνη

Ο Ολυμπιακός Ανάληψης έκανε τη μεγάλη έκπληξη στην β' φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας καθώς κατάφερε να πετάξει εκτός διοργάνωσης τον Πάμισο Μεσσήνης επικρατώντας στα πέναλτι με 4-3, ενώ το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια και την παράταση έληξε ισόπαλο 1-1.

Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν έξυπνα περιμένοντας τον Πάμισο στο μισό γήπεδο με στόχο να χτυπήσουν στην αντεπίθεση με τους πράσινους να έχουν μεν την κυκλοφορία της μπάλας αλλά να μην δημιουργούν τελικές. Η ομάδα του Γεωργακλή πήρε μάλιστα κεφάλι στο σκορ στο 56ο λεπτό με τον Σταματόπουλο και κρατούσε την πρόκριση μέχρι το 89' όταν ο Φιλόπουλος έδωσε οξυγόνο στον Πάμισο ισοφαρίζοντας σε 1-1 ενώ στην αμέσως επόμενη φάση οι πράσινοι είχαν και δοκάρι με τον Σαραντόπουλο.

Το 1-1 παρέμεινε και στην παράταση ενώ στα πέναλτι οι ερυθρόλευκοι είχαν τέσσερις εύστοχες εκτελέσεις και πήραν την νίκη με 4-3 και συνολικό σκορ 5-4.

Η πρώτη καλή φάση για τον τυπικά γηπεδούχο Πάμισο Μεσσήνης ήρθε στο 3ο μόλις λεπτό όταν ο Σαραντόπουλος τροφοδότησε τον Βέλλη ο οποίος από τον άξονα πλάσαρε άουτ.

Δέκα λεπτά μετά ήρθε η κορυφαία στιγμή για τους πράσινους στο πρώτο μέρος με τον Κατσίποδα να λέει δυο φορές "όχι" στον Μπόρχαν σε ισάριθμα πλασέ ενώ μια τρίτη προσπάθεια του νεαρού επιθετικού κατέληξε άουτ.

Η ομάδα του Γιώργου Καλόμαλου συνέχισε να κυκλοφορεί την μπάλα αλλά δεν έβρισκε εύκολα διαδρόμους προς την εστία των ερυθρολεύκων και περιορίστηκε σε κάποια σουτ όπως του Σαραντοπούλου στο 37ο λεπτό, το οποίο πέρασε άουτ.

Ο Ολυμπιακός Ανάληψης προσπαθούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για μία καλή αντεπίθεση και το κατάφερε στο 43' όταν ο Παπαβασιλόπουλος έπιασε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Τόσκα.

Τελικά, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε κεφάλι στο σκορ στο 56ο λεπτό όταν ο Ξυδιάς εκτέλεσε φάουλ και ο Σταματόπουλος με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Τόσκα για το 0-1.

Ο Πάμισος Μεσσήνης προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και στο 60' ο Μπόρχαν έπιασε κεφαλιά αλλά ο Κατσίποδας για μια ακόμη φορά είχε σωστή αντίδραση.

Με την πρόοδο του χρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις γραμμές τους αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν καθαρή ευκαιρία. Η πίεση τελικά απέδωσε στο 89΄όταν ο Φιλόπουλος με αριστοτεχνικό σουτ απο αριστερά έστειλε την μπάλα στο απέναντι παραθυράκι του Κατσίποδα για το 1-1. Μάλιστα οι πράσινοι είχαν την ευκαιρία για την ολική ανατροπή ενα λεπτό μετά όταν ο Σαραντόπουλος σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Ολυμπιακού έκανε το πλασέ με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου δεν άλλαξε επί της ουσίας κάτι με τον Πάμισο να έχει την υπεροχή αλλά να μην φτάνει στην ανατροπή με συνέπεια το ματς να πάει στα πέναλτι όπου με 4-3 οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη-πρόκριση.