Πάμισος – Διαβολίτσι 0-2: “Δάγκωνε” για 20’ με Τσεπελέ, Γκελκέρια

Έχοντας ένα εκρηκτικό πρώτο 20λεπτο ο ΑΟ Διαβολιτσίου επικράτησε 2-0 επί του Πάμισου στην φιλική κόντρα των δύο εκπροσώπων της Μεσσηνίας στη Γ’ Εθνική, στο γήπεδο Αγ. Νικολάου, στην Μπούκα.

Η ομάδα του Αλέξη Μαντζούνη, η οποία συνεχίζει αήττητη σε επίσημα και φιλικά παιχνίδια τη φετινή σεζόν, ήταν χάρμα ιδέστε στο πρώτο ημίχρονο στριμώχνοντας στα σχοινιά τους πράσινους οι οποίοι μπήκαν νωθρά αλλά στην συνέχεια ανέβασαν στροφές και έδειξαν ανταγωνιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχαν την κατοχή της μπάλας, δημιούργησαν φάσεις αλλά σε ένα ακόμη ματς δεν είχαν το εύκολο γκολ.

Με ανάπτυξη κυρίως από τη δεξιά πλευρά, με Σταματελόπουλο. Μουλιάτο και τον Έλβις Γκελκέρια να κυριαρχεί στο χώρο του κέντρου, η ομάδα του Μαντζούνη έφτασε σε δύο γρήγορα γκολ με τους Τσεπελέ και Γκελκέρια.

Το 1-0 έγινε μόλις στο 10ο λεπτό με πλασέ του Τσεπελέ μέσα απο την περιοχή ενώ στο 14’ ο Βέλλης ανέτρεψε τον Πιτσιλή και ο Γκελκέρια ευστόχησε στο πέναλτι απέναντι στον Οικονομόπουλο για το 2-0.

Στο 18’ λίγο έλειψε να γίνει το 3-0 από αυτογκόλ όταν η μπάλα κόντραρε στον Μπούνα και κατέληξε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού του Οικονομόπουλου.

Ο Πάμισος ισορρόπησε στη συνέχεια το παιχνίδι, απείλησε με ευθύβολο σουτ του Θώδη που πέρασε άουτ στο 27’ ενώ με παρόμοια φάση ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, αυτή τη φορά με τον Σαραντόπουλο να εξαπολύει κεραυνό που δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε με τον Πάμισο να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και τον ΑΟΔ να βγάζει περισσότερες αντεπιθέσεις. Η κορυφαία στιγμή για τους πράσινους ήρθα από τον Μπόρχαν ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ αλλά αστόχησε εννοώ ευκαιρία για το Διαβολίτσι είχε ο Πιτσιλής με κεφαλιά άουτ από κόρνερ του Γεωργιόπουλου.

Πάμισος Μεσσήνης (Γιώργος Καλόμαλος): Οικονομόπουλος, Κατισβαρδέας, Θώδης, Μπούνας, Φιλόπουλος, Γεωργιόπουλος Π., Λαθύρης, Ντίσα, Σαραντόπουλος, Παπαδόπουλος, Βέλλης.

Στο β’ έπαιξαν και οι Μωράκης, Μπόρχαν, Αράπι, Τόσκα, Χαραλαμπόπουλος.

Διαβολίτσι (Αλέξης Μαντζούνης): Δήμας, Σταματελόπουλος, Φωτόπουλος, Μπαλόπουλος, Τζανετέας, Πιτσιλής, Μουλιάτος, Γκελκέρια, Αθανασόπουλος, Τσεπελέ, Κοτσοβός.

Στο β’ έπαιξαν και οι Γεωργιόπουλος, Καλογερόπουλος, Τσουκαλάς, Βλάχος, Ψυχογιάννης, Κυριακούλης, Σουλαντίκας.