Ομόνοια- Τσικλητήρας Πύλου 1-0 (παράταση): Λύτρωση στο 118’ με Μπάλα (φωτο)

Με γκολ του Δημήτρη Μπάλα στο 118’ η Ομόνοια λύγισε με 1-0 στην παράταση την αντίσταση του Τσικλητήρα και πήρε την πρόκριση στην τρίτη φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν καθολική υπεροχή, δημιούργησαν ευκαιρίες, έχοντας μεταξύ άλλων τρία δοκάρια αλλά οι “ηρωικοί 12του Τσικλητήρα με αμυντική τακτική προσπάθησαν με νύχια και με δόντια να οδηγήσουν το ματς στα πέναλτι και να τα παίξουν όλα για όλα ώστε να “κλέψουν” την πρόκριση στο “Γ. Λουκαρέας”.

Η Ομόνοια είχε την συντριπτική κατοχή της μπάλας και έφτανε με άνεση στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου αλλά έχοντας πρόβλημα στην τελική πάσα δεν μπόρεσε να κάνει φάσεις στην εστία του Καραγλάνη.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς και στόχευση να χτυπήσουν στην κόντρα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι καλές φάσεις ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού με την Ομόνοια να απειλεί πρώτη όταν πλασέ του Καραηλία στο 8ο λεπτό η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Καραγλάνη. Στη μοναδική του τελική στο πρώτο μέρος ο Τσικλητήρας είχε σουτ άουτ με τον Ζάκα στο 29ο λεπτό ενώ στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου ήρθαν δύο καλές στιγμές για τους γηπεδούχους.

Στο 43’ ο Διονυσόπουλος έκανε σέντρα -σουτ από αριστερά και μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Καραγλάνη ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Αργύρης Κωστόπουλος έπιασε σουτ από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε ο Καραγλάνης και στην επαναφορά ο Γιάννης Κωστόπουλος σούταρε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο Διονυσόπουλος είχε σουτ άουτ από το κάθετο δοκάρι ενώ στο 52ο λεπτό ο Γιώργος Γρηγορόπουλος προχώρησε σε τριπλή αλλαγή ρίχνοντας στο ματς τους Χαρλέπα, Μπούνα, Δημητρίου και λίγο αργότερα τον Μπάλα. Ο τελευταίος ήταν αυτός που είχε κεφάλια στο οριζόντιο δοκάρι στο 63ο λεπτό με την Ομόνοια να συνεχίζει σταθερά στην επίθεση αλλά να μην μπορεί να βρει το πολυπόθητο γκολ.

Στο 81ο λεπτό ο Γεωργόπουλος είχε άουτ ενώ στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι είχαν τρίτο δοκάρι σε σουτ από δεξιά του Γιάννη Κωστόπουλου ενώ στην επαναφορά ο Μπάλας σούταρε άουτ.

Παράταση

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη φάση με σουτ του Κανάκη στο 92’ ενώ η ομάδα του Γρηγορόπουλου απάντησε στο 103’ όταν σε γύρισμα του Μπάλα ο Γεωργόπουλος σούταρε άουτ.

Στο 115’ ο Τσικλητήρας έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Σαρρής, ο οποίος ήταν η μοναδική αλλαγή στο ημίχρονο της παράτασης, έφυγε στην πλάτη της άμυνας αλλά πλάσαρε άουτ ενώ ο Δημητρίου που στο μεταξύ είχε πάρει την θέση του Σταματιου κάτω απο γκολπόστ, επιχειρούσε έξοδο.

Τελικά και ενώ όλα έδειχναν πώς το ματς θα οδηγηθεί στα πέναλτι. ο Γεωργόπουλος στο 118’ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μπάλας πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων νικώντας με κεφαλιά τον Καραγλάνη για το 1-0 που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Ηλία Σκόρδου.

Ομόνοια Καλαμάτας: Σταματίου (108’ Μάλαμας), Γαβράς, Τάφα (81’ Κοστρίβας), Μπαζάνης, Γεωργόπουλος, Κωστόπουλος Αργ. ((60’ Μπάλας), Καρνούσκος (52’ Χαρλέπας), Καραηλίας (52’ Μπούνας), Διονυσόπουλος (52’ Δημητρίου), Κωστόπουλος Γ., Σταθακόπουλος.

Τσικλητήρας Πύλου: Καραγλάνης, Τσίρμπας (104’ Σαρρής), Κοντογόνης, Κανάκης, Ζάκα, Κούβελας, Καρδάσης, Πανταζόπουλος, Ζίου, Μέμα, Καραμπάτσος.