Ομόνοια Εθνικός Μελιγαλά 3-4: Έγινε της… ανατροπής!

Έγινε της… ανατροπής στο “Γ. Λουκαρέας” όπου ο Εθνικός Μελιγαλά πήρε μεγάλη νίκη με 4-3 επί της Ομόνοιας σε ένα “τρελό” σε εξέλιξη παιχνίδι, με πολλά νεύρα και ένταση στην ολοκλήρωσή του.

Στο επίκεντρο των διαμαρτυριών ο διαιτητής Δημήτρης Πλακογιάννης για τις αποφάσεις του, ιδιαίτερα το πέναλτι το οποίο καταλόγισε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Εθνικός Μελιγαλά έφτασε στο σπουδαίο τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια στο ματς καθώς ανέτρεψαν το 2-0 με το οποίο προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο Εθνικός Μελιγαλά και παρότι με παίκτη λιγότερο κατάφεραν να γυρίσουν το ματς σε 3-2 χάρη σε δύο γκολ του Ζακόλι και και ένα ακόμα του Στραβάκου.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στα τελευταία 10 λεπτά παίζοντας με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής του Δρογγίτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 60′, κατάφεραν να γυρίσουν υπέρ τους το παιχνίδι με δύο πέναλτι που χτύπησε εύστοχα ο Καρατζούλιας.

Στο πρώτο φαίνεται να υπάρχει καθαρή ανατροπή του Λάγιος απο τον Καράμπελα ενώ στο δεύτερο η φάση είναι οριακή με τον Καράμπελα και πάλι να μαρκάρει στα όρια της περιοχής τον Σαούτη.

Η Ομόνοια ξεκίνησε το ματς δείχνοντας πως πατάει καλύτερα στο γήπεδο αλλά ο Εθνικός Μελιγαλά ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα στο 15ο λεπτό.

Ήταν μια φάση που βγήκε απο την πίεση ψηλά του Κανελλόπουλου, ο οποίος έκλεψε την μπάλα και έβγαλε ωραία κάθετη στον Δαλκαφούκη που βγήκε τετ-α-τετ με τον Τσούλο, τον απέφυγε και πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-1.

Η Ομόνοια είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν έβρισκε διαδρόμους προς την εστία του Αργυρόπουλου. Το κατάφερε ο Μπαρσελό στο 22′, ο οποίος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έπιασε το σουτ αλλά ο Αργυρόπουλος μπλόκαρε σταθερά.

Η κορυφαία στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε με τη συμπλήρωση 45αγώνα όταν σε διπλή φάση Μπαρσελό και Ζακόλι απέτυγαν να νικήσουν τον Αργυρόπουλο που έδιωξε με τα πόδια.

Στην αντεπίθεση ο Εθνικός Μελιγαλά χτύπησε για δεύτερη φορά όταν ο Δαλκαφουκης από εκτελεστής έγινε δημιουργός και με ωραία σέντρα από αριστερά βρήκε τον Σαραντόπουλο ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε την προβολή για το 0-2.

Αντεπίθεση διαρκείας

Μη έχοντας περιθώρια στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Ομόνοια βγήκε μαζικά στην επίθεση και πίεσε για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 51’, μετά από σέντρα του Κωστόπουλου, ο Σπυρόπουλος έπιασε κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων ενώ στο 53′ ο Αργυρόπουλος απέκρουσε με γροθιές σουτ του Τζανετάκου.

Η υπέροχη των καλαματιανών καρποφόρησε τελικά και μάλιστα δύο φορές μέσα σε ένα δίλεπτο με τον Ζακόλι. Το 1-2 έγινε στο 55′ με σουτ μέσα από την περιοχή και το 2-2 ένα λεπτό μετά, με πλασέ.

Και ενώ φαινόταν πως οι γηπεδούχοι είχαν το momentum του αγώνα και μπορούσαν να φτάσουν στην ανατροπή, ήρθε η αποβολή του Δρογγίτη στο 60ο λεπτό με δεύτερη -σωστή- κάρτα από τον διαιτητή Πλακογιάννη για σκληρό μαρκάρισμα.

Παρά το γεγονός ωστόσο πως η Ομόνοια συνέχισε το ματς με δέκα παίκτες, δεν το έβαλε κάτω και στο 66‘ είχε μεγάλη φάση με δοκάρι του Ζακόλι έπειτα από προσπάθεια του Μπαρσελό.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν δυσκολία να διαχειριστούν το αριθμητικό πλεονέκτημα και πέρα από δύο φάσεις που δημιούργησε ο Κανελλόπουλος στο 70ο και 75ο λεπτό με σουτ και κεφαλιά, αντίστοιχα δεν απείλησαν την εστία του Τσούλου. Αντίθετα, η Ομόνοια ήταν αυτή που πού βρήκε τρίτο γκολ με το Στραβάκο στο 82′ πετυχαίνοντας μέχρι εκείνο το σημείο μία απίθανη ανατροπή μετατρέποντας σε 3-2 το 0-2 του ημιχρόνου!

Επιστροφή του Εθνικού και φωνές

Το ματς ωστόσο είχε δρόμο ακόμα καθώς ο Εθνικός Μελιγαλά κατάφερε με δύο πέναλτι να πάρει τη νίκη με 4-3. Η πρώτη παράβαση σημειώθηκε στο 89′ σε μαρκάρισμα του Καράμπελα στον Λάγιος με τον Καρατζούλια να ευστοχεί για το 3-3.

Ο Καρατζούλιας έστησε την μπάλα στα 11 βήματα και στο 96ο λεπτό νικώντας εκ νέου τον Τσούλο για το 3-4. Η δεύτερη απόφαση του Πλακογιάννη ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους γηπεδούχους οι οποίοι θεωρούν πως η φάση έχει γίνει εκτός περιοχής.

Μετά τη λήξη του αγώνα υπήρξε μικροένταση με τους ανθρώπους των γηπεδούχων να τα έχουν με το διαιτητή ενώ έξω από την πόρτα του γηπέδου ήταν συγκεντρωμένοι αρκετοί φίλαθλοι και των δύο ομάδων.

Ομόνοια: Τσούλος, Ντουράι (46′ Δρογγίτης), Σταυρόπουλος, Στραβάκος, Διονυσόπουλος (90′ Αβράμης), Καράμπελας, Κωστόπουλος Α., Ζακόλι (90′ Γιαννέλης), Μπαρσελό (82′ Δημητρίου), Μπάλας, Τζανετάκος (60′ Τάφα).

Εθνικός Μελιγαλά: Αργυρόπουλος, Διακουμάκος, Ρουμελιώτης (82′ Ράτσεφ), Μακρής, Φέστας, Καρατζούλιας, Σαούτης, Δαλκαφούκης (55′ Λάγιος), Κανελλόπουλος (90′ Κλεφτόγιαννης), Σαραντόπουλος.