Ομόνοια- Απόλλων Καλαμάτας 1-1: “Φρένο” στο “Γ. Λουκαρέας”

Κάτι απο την χαμένη αίγλη του παρελθόντος θύμισε το καλαματιανό ντέρμπι ανάμεσα στην Ομόνοια Καλαμάτας και τον Απόλλωνα που έληξε χωρίς νικητή στο “Γ. Λουκαρέας.

Παρουσία αρκετού κόσμου στις κερκίδες, οι γηπεδούχοι του Γιώργου Αργυρόπουλου κατάφεραν να πάρουν ισοπαλία 1-1 και να βάλουν φρένο στον Απόλλωνα που ερχόταν από τέσσερις σερί νίκες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Το ματς

Το σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να μπαίνουν μπροστά με γκολ του Διονυσόπουλου (από κάθετη του Μάραντου) στο 25ο λεπτό και τους φιλοξενούμενους του Τάκη Σακελλαροπούλου να ισοφαρίζουν αμέσως μετά με απ΄ευθείας φάουλ του Μανωλόπουλου (32′),  αλλά να μην μπορούν να φτάσουν στην ανατροπή και έτσι να αφήνουν τους πρώτους τους βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Οι περσινοί δευτεραθλητές κυριάρχησαν στο παιχνίδι  αλλά αφενός μεν δεν βρήκαν διαδρόμους, από την καλά στημένη ομάδα της Ομόνοιας, και αφετέρου δεν παρουσίασαν την αποτελεσματικότητα προηγούμενων αγώνων. Οι σημαντικότερες στιγμές ήρθαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Συγκεκριμένα, στο 81′ ο Βασιλόπουλος έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Κάνιστρας δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ενώ στο 87′ ο ίδιος είχε πλασέ στην ρίζα του αριστερού κάθετου δοκαριού.

Ομόνοια: Τσούλος, Κοστρίβας, Σταυρόπουλος, Στραβάκος, Διονυσόπουλος (73′ Καραηλίας), Καράμπελας, Κωστόπουλος, Τάφα (67′ Μπάλας), Μπαρσελό (77′ Τζανετάκος), Δημητρίου, Μάραντος.

Απόλλων Καλαμάτας: Μπαχράμης, Κωνσταντόπουλος, Δασκαλάκης, Παχής, Καραχάλιος, Κουντάνης, Καρύδης (46′ Βασιλόπουλος), Νικολόπουλος (82′ Γκότσης), Κάνιστρας, Μανωλόπουλος (77′ Μούζος), Γιακουμής Γιάννης.