Ολυμπιακός-Άρσεναλ 0-1: Τον τιμώρησε ο Λακαζέτ (βίντεο)

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στις φάσεις που δημιούργησε και η Άρσεναλ που παρά την μέτρια πορείας της στην Πρέμιερ Λιγκ παράμενει τεράστιο μέγεθος, κέρδισε 0-1 μέσα στο Καραϊσκάκη για το πρώτο ματς των «32» του Europa League και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες (ειδικά στο πρώτο 25λεπτο), αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Και όχι μόνο… Τα πράγματα έγιναν χειρότερα, καθώς στο 81’ ο Λακαζέτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σα για να γράψει μια άδικη ήττα για τους Πειραιώτες.

Κρίμα, γιατί οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς μπορούσαν και άξιζαν -τουλάχιστον- την ισοπαλία, που θα τους έδινε σαφώς περισσότερες ελπίδες εν όψει του επαναληπτικού αγώνα της φάσης των «32» του Γιουρόπα Λιγκ στο Λονδίνο την ερχόμενη Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου.

Το γκολ της νίκης έβαλε στο 81′ ο Λακαζέτ από αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού και δη του Μπα, μετά από ασίστ του Σάκα. Πέντε λεπτά μετά η ομάδα του Λονδίνου είχε δοκάρι μετά από κεφαλιά του Σωκράτη Παπασταθόπουλου.

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (65’ Φορτούνης), Γκιγιέρμε, Καμαρά, Μασούρας (75’ Λοβέρα), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί

Άρσεναλ: Λένο, Παπασταθόπουλος (90+2 Μάιτλαντ), Μουστάφι, Νταβίντ Λουίζ, Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ, Γουίλοκ (75’ Πεπέ), Γκεντουζί, Τσάκα, Μαρτινέλι (58’ Σεμπάγιος), Σακά.