OAK: Πρωτιά για τις Καζολέα, Μιχαλοπούλου στο τουρνουά Ε3

Ολοκληρώθηκαν την Κυριακή οι αγώνες για το τουρνουά τένις Ε3, στις ηλικιακές κατηγορίες Κ12 και Κ16, που διοργανώθηκαν από τον Ο.Α.Καλαμάτας, στα γήπεδα της Τέντας και της Παραλίας.

Η ανακοίνωση του ΟΑΚ, αναφέρει:

Συνολικά 64 αθλητές απ΄όλη την Πελοπόννησο, αγωνίστηκαν σε 4 κατηγορίες, προσφέροντας τενιστικό θέαμα σε άλλο ένα μεγάλο τουρνουά, που ανατέθηκε στον Ο.Α.Κ., από την ΣΤ΄ Ένωση Σωματείων Αντισφαίρισης Πελοποννήσου.

Η αγωνιστική ομάδα του Ομίλου, συμμετείχε στους αγώνες με 7 αθλητές και κατέκτησε 2 πρώτες θέσεις, με τις Καζολέα Μαρία και Μιχαλοπούλου Βάσια. Συγκεκριμένα, η Μαρία στην κατηγορία κοριτσιών κάτω των 12, κατέκτησε τον τίτλο χωρίς να χάσει ούτε ένα game! Αφού πέρασε με bye στον πρώτο γύρο στη συνέχεια επικράτησε διαδοχικά των Λάντσα Ιωσηφίνας (Α.Ο.Α.Πατρών), Τσαρμποπούλου Βασιλικής (Α.Ο.Α.Πατρών) και Παπαχρήστου Ελευθερίας (Νίκη Πατρών).

Η Βάσια Μιχαλοπούλου, αγωνιζόμενη στη μεγαλύτερη ηλικιακά κατηγορία των κοριτσιών κάτω των 16, κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα την πρώτη θέση! Στον πρώτο γύρο πέρασε με bye, στον δεύτερο νίκησε την Θωμοπούλου Ειρήνη (Νίκη Πατρών) 4-0, 5-3, στα ημιτελικά την Γρίβα Ανδριανή (Α.Ο.Α.Πατρών) 6-0, 6-4 και στον τελικό την Κλαουδάτου Δανάη (Ο.Α.Ρίου) 6-2, 6-2 .

Πολύ καλή παρουσία είχε και η 15χρονη Λήδα Μπλουγουρά στην ίδια κατηγορία . Η Λήδα κέρδισε στον πρώτο γύρο την Αθανασοπούλου Ελένη (Ο.Α. Χρυσός) 4-2, 4-0 και ηττήθηκε στα προημιτελικά από την Κλαουδάτου Δανάη (Ο.Α.Ρίου) 4-1, 4-0 .

Στην κατηγορία αγοριών κάτω των 12 ο 10χρονος Γιάννης Παντελίδης, στην παρθενική του εμφάνιση, αντιμετώπισε τον συναθλητή του στην ακαδημία του Ομίλου Κουμερτά Γιάννη, από τον οποίο γνώρισε την ήττα 4-1, 4-2 . Στη συνέχεια, ο Κουμερτάς έχασε από τον Σπανό Φίλιππο (Ο.Α. Χρυσός) 4-0, 4-1. Επίσης, ο Μπαζιώτης Νικόλας στην ίδια κατηγορία, αφού πέρασε με bye στον πρώτο γύρο, αποκλείστηκε στη συνέχεια από τον Νικήτα Νίκο (Αρκαδικός Ο.Α. Άτλας) ύστερα από μεγάλη μάχη με 1-4, 4-2, 10-8. Τέλος, η Ευαγγελία Μπούτρα , στην κατηγορία κοριτσιών κάτω των 12, ηττήθηκε από την Ροδοπούλου Φιορέλα ( Α.Ο.Α.Πατρών ) 4-0, 4-2.

Επιδιαιτητής των αγώνων ήταν ο Γιώργος Καρνούσκος και Ιατροί Αγώνων τα μέλη μας Λεβεντόπουλος Νίκος, Μακρής Κώστας, Μητρομάρας Γιάννης και Λεάκου Ράνια, τους οποίους ευχαριστούμε για πολλοστή φορά, για την εθελοντική εργασία τους.