Νίκη στην τελευταία φάση με Καρβάλιο για την Λίβερπουλ, o Xάαλαντ άρχισε τα ρεκόρ (vid)

Τρομερά πράγματα στο «Άνφιλντ»! Με γκολ στο 98’ η Λίβερπουλ επικράτησε 2-1 της Νιούκαστλ αποφεύγοντας νέα γκέλα στο πρωτάθλημα – Ισόπαλη η Τότεναμ (1-1) στην έδρα της Γουέστ Χαμ.

Πολλοί πίστεψαν ότι το 9-0 επί της Μπόρνμουθ θα ήταν η αρχή για την αγωνιστική «έκρηξη» της Λίβερπουλ, αλλά τελικά η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έδειξε ότι έχει ακόμα δρόμο αγωνιστικά. Ωστόσο, με έναν εντελώς ανέλπιστο τρόπο πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Νιούκαστλ στο «Άνφιλντ», αφού το νικητήριο γκολ το πέτυχε στο 98’ με δράση στον Καρβάλιο. Κατόπιν τούτου, οι «κόκκινοι» παρέμειναν στο -7 από την απόλυτη Άρσεναλ και στο -5 από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Το δύσκολο βράδυ για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ φάνηκε από το πρώτο ημίχρονο, όταν ο νεοαποκτηθείς επιθετικός της Νιούκαστλ, Ίσακ, άνοιξε το σκορ στο 38’ με ωραίο τελείωμα έπειτα από πάσα του Λόνγκσταφ.

Μάλιστα, ο Σουηδός άσος βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στο ματς στο 54’, αλλά τελικά το τέρμα του δεν μέτρησε, αφού άρχισε την προσπάθειά του από θέση οφσάιντ.

Η πίεση της Λίβερπουλ ευοδώθηκε στο 61’, με τον Φιρμίνο να συνδέεται και πάλι με τα αντίπαλα δίχτυα με ωραία πλασέ μέσα από την περιοχή, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Σαλάχ. Η αναμέτρηση όδευε στην ολοκλήρωσή της, αφού είχε φτάσει στο 98’ αν και είχαν δοθεί πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

Τελικά, από το τελευταίο κόρνερ του αγώνα και έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Πόουπ, ο Καρβάλιο με ένα δυνατό βολέ από τη μικρή περιοχή, δεν άφησε κανένα περιθώριο, χαρίζοντας μια ανέλπιστη νίκη για τη Λίβερπουλ όπως είχε εξελιχθεί το ματς.

Ο Χάαλαντ άρχισε τα ρεκόρ…

Με το δεύτερο συνεχόμενο χατ-τρικ, που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης για την 5η αγωνιστική της Premier League, με αντίπαλο την Νότιγχαμ Φόρεστ την Τετάρτη, ο  Έρλινγκ Χάαλαντ, σημείωσε δύο νέα ρεκόρ στην Premier League.

Ο 22χρονος Νορβηγός επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι, έγινε ο πιο… γρήγορος παίκτης που σημείωσε δύο χατ-τρικ στην Premier League, καθώς τα κατάφερε σε μόλις πέντε συμμετοχές, ενώ το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε στον Ντεμπά Μπα, ο οποίος χρειάσθηκε 21 αγώνες.

Ταυτόχρονα, ο Χάαλαντ έφθασε τα εννέα γκολ σε πέντε αγώνες, δηλαδή ένα περισσότερο απ΄όσα είχαν πετύχει στις ίδιες συμμετοχές, ο Σέρχιο Αγουέρο της Σίτι και ο Μίκι Κούϊν της Νιουκάστλ.

«Ηταν υπέροχο, δεν υπάρχει τίποτε άλλο να πω», επεσήμανε ο νεαρός άσος στο μικρόφωνο του «BT Sports» μετά το τέλος του αγώνα και πρόσθεσε: «Η ιδέα, ήταν να συνεχίσουμε να κάνουμε αυτό που κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, απλά να παίξουμε, να παίξουμε, να παίξουμε και ξέραμε ότι θα είχαμε ευκαιρίες. Αυτό ακριβώς κάναμε και έτσι, ναι, ήταν ωραίο».

Αξίζει να σημειωθεί, ότι ο Χάαλαντ σημείωσε χατ-τρικ σε 19 λεπτά και στην νίκη με 4-2 επί της Κρίσταλ Πάλας, που προηγήθηκε με 2-0 (!), ενώσ τον αγώνα με την Νότιγχαμ Φόρεστ, σκόραρε στο 12ο, στο 23ο και στο 38 λεπτό της αναμέτρησης.

Απώλεια για την Τότεναμ, η οποία αν και προηγήθηκε στο λονδρέζικο ντέρμπι, έφυγε με μόλις έναν βαθμό από την έδρα της Γουέστ Χαμ (1-1). Το σύνολο του Αντόνιο Κόντε μπήκε μπροστά στο σκορ με το αυτογκόλ του Τίλο Κέρερ στο 34’, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 55’ με τον Σούτσεκ. Ισόπαλη χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Μπόρνμουθ με την Γουλβς.