Μουντομπάσκετ 2019: Με το δεξί η Εθνική, 85-60 το Μαυροβούνιο

Η Εθνική ομάδα ξεπέρασε πολύ γρήγορα το νευρικό ξεκίνημα, απόρροια του άγχους κάθε πρεμιέρας, βρήκε ρυθμό κι έφτασε σε μια εύκολη νίκη επί του Μαυροβουνίου με 85-60 στη Ναντζίνγκ, για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Πλέον, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Θανάσης Σκουρτόπουλος και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα εστιάζουν στον σαφέστατα πιο δύσκολο και απαιτητικό αγώνα της προσεχούς Τρίτης (3/9 – 15:00, ΕΡΤ) απέναντι στη Βραζιλία.

Η ελληνική ομάδα έβαλε τα θεμέλια της νίκης μέσα από την ασφυκτική για τους Μαυροβούνιους άμυνά της, βρήκε τα εύκολα καλάθια που αναζητούσε και από εκεί και ύστερα όλα έγιναν πιο εύκολα.

Το 5-4 (5′) έγινε γρήγορα 15-4 (8’30”) και η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους στο 15΄ (33-13), με την Εθνική να συνδυάζει ουσία και θέαμα στο παιχνίδι της προσφέροντας πολλές εντυπωσιακές φάσεις, είτε μέσα από συνεργασίες, είτε με καρφώματα των Γιάννη Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννη.

Στο ημίχρονο η διαφορά διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο (40-16), με το Μαυροβούνιο να έχει σημειώσει εννέα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και επτά στο δεύτερο!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η αντίπαλη ομάδα βρήκε ευκαιρίες να τρέξει, κέρδισε κάποιες μάχες κοντά στο καλάθι και μείωσε στους 20 στο 26ο λεπτό (51-31).

Οι απαντήσεις υπήρχαν όμως από την πλευρά της ελληνικής ομάδας, που έφτασε και πάλι στο +26 (59-33, 28΄), ενώ οι Παπαγιάννης, Πρίντεζης και Λαρεντζάκης την οδήγησαν ως το +30 (70-40, 32’10”), με τον Σκουρτόπουλο να έχει την ευκαιρία και να ξεκουράσει παίκτες, ανοίγοντας το rotation ως το τελικό 85-60.