Μόνος στην κορυφή ο ΠΑΟΚ μετά το ευρύ 5-1 επί του Ατρόμητου

Με τον ιδανικότερο τρόπο έκλεισε το 2019 για τον ΠΑΟΚ.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» συνέτριψε με 5-1 τον Ατρόμητο στην Τούμπα, έφτασε τα 51 ματς αήττητος και σε συνδυασμό με την «γκέλα» του Ολυμπιακού στον Βόλο, απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής της Super League μετά από 16 αγωνιστικές.

Το γρήγορο γκολ του αρχηγού των «ασπρόμαυρων», Αντελίνο Βιεϊρίνια, απάλλαξε τους γηπεδούχους από το άγχος, έπαιξαν πολύ πιο ελεύθερα στη συνέχεια κι έφτασαν στην ευρεία νίκη απέναντι στους Περιστεριώτες που δεν πρόβαλλαν καμία απολύτως αντίσταση.

Ο ΠΑΟΚ από τη στιγμή που άνοιξε το σκορ συνέχισε να πιέζει και παρότι ο Ατρόμητος είχε κάποιες καλές φάσεις στη συνέχεια, στο 34΄ οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Από φάουλ του Μίσιτς ο Σφιντέρσκι εξ επαφής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μέγερι και στην επιστροφή της ο Ινγκασον την έσπρωξε στα δίχτυα του Ατρομήτου για το 2-0.

Ο Ισλανδός κεντρικός αμυντικός σημείωσε και το τρίτο γκολ της ομάδας του και δεύτερο δικό του, πριν εκπνεύσει το ημίχρονο. Ο Μίσιτς εκτέλεσε και πάλι το φάουλ και ο Ίνγκασον με κεφαλιά παραβίασε για τρίτη φορά τα δίχτυα του Μέγερι (3-0).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ΠΑΟΚ αύξησε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Το πέναλτι που κέρδισε ο Σφιντέρσκι από σκληρό μαρκάρισμα από τον Ρισβάνη, μετέτρεψε σε γκολ ο Πολωνός φορ με εύστοχο χτύπημα (53′). Τρία λεπτά αργότερα ο Ουγκράϊ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση παραβίασε την εστία του Ζίφκοβιτς μειώνοντας σε 4-1.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, ωστόσο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγύρισαν για 5η φοράΤ στο 83′, αυτή την φορά με τον Μίσιτς να σκοράρει με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ροντρίγκο.