Μεσσηνιακός: Σούπερ κορίτσια στο Αλκαζάρ- 2η θέση στο Πανελλήνιο Κ18 η σκυτάλη 4χ100!

Σε μία σπουδαία επιτυχία έφτασαν τα κορίτσια της σκυταλοδρομίας 4x100 του Mεσσηνιακού στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα K18 που διεξάγεται στo στάδιο Αλκαζάρ της Λάρισας καθώς κατέλαβαν τη δεύτερη θέση κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο.

Οι ΔιαμαντοπούλουΦεράιΠλατανίτηΚουλιέρη πραγματοποίησαν μία καταπληκτική κούρσα και σταμάτησαν το χρονόμετρο στα 49.94.

Στην πρώτη θέση ήταν ο Αίολος Μακεδονίας με χρόνο 49.58 ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η ΑΕ Μεσογείων με 50.62

Στη διάρκεια της πρώτης ημέρας δεν έλειψαν οι εξαιρετικές επιδόσεις, από αθλητές και αθλήτριες που κατάφεραν παρά τις δυσκολίες της χρονιάς, την καραντίνα και την αβεβαιότητα που προκάλεσε η πανδημία του ιού covi-19 να διατηρηθούν σε υψηλά αγωνιστικά επίπεδα και να αφήσουν εξαιρετικές εντυπώσεις για τη συνέχεια.

Ανάμεσα σε αυτούς που έκλεψαν τις εντυπώσεις ήταν ο Νικόλας Πολυχρονίου (ΑΕΚ), που έκανε έναν ακόμη αγώνα υψηλού επιπέδου στη σφυροβολία. Ο αθλητής του Χρήστου Πολυχρονίου ξεκίνησε τον αγώνα του με δύο άκυρες βολές, ωστόσο στη συνέχεια κατάφερε να βρει το ρυθμό του και να φτάσει στη νίκη με προσπάθεια στα 79,26 μέτρα. Πρόκειται για την δεύτερη επίδοση της καριέρας του, μετά το 79,52 μ., που είναι το ατομικό του ρεκόρ.

Η Σωτηρία Ράφτη (ΑΓΣΙ) επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στο τριπλούν κορασίδων, αφού κατάφερε να πετύχει για μία ακόμη φορά ένα μεγάλο άλμα. Η νεαρή αθλήτρια επικράτησε του αγώνα με άλμα στα 13,11 μ. (2,5), ωστόσο κατάφερε να πετύχει ατομικό ρεκόρ με το άλμα της στην τρίτη προσπάθεια που μετρήθηκε στα 12,87 μ., (1,2), επίδοση καλύτερη από το 12,80 μ., με την οποία ταξίδεψε στη Λάρισα.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου προσπάθησε να κυνηγήσει το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ, ωστόσο ο δυνατός άνεμος που επικρατούσε στη διάρκεια του αγωνίσματος, δεν της άφησε πολλά περιθώρια. Παρόλα αυτά η νεαρή τερμάτισε πρώτη σε 12.15 (-2,1) και υπερασπίστηκε τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι. Αύριο θα επιστρέψει στη δράση για τα 200 μέτρα.

Η 16χρονη Βασιλική Καλλιμογιάννη (ΓΣ Ηρακλής) έκανε εξαιρετική κούρσα και αναδείχθηκε νικήτρια στα 2.000 μ. στιπλ με 6.54.90, επίδοση, που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ και θα της έδινε το δικαίωμα συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, αν κι εφόσον διεξαγόταν.

Ο Ιωσήφ Ορφανόπουλος (Ολυμπιάδα Πάτρας) συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις στη σεζόν, αφού κατάφερε να πετύχει τον πρώτο μεγάλο του στόχο και να κατακτήσει την πρώτη θέση στα 400 μ. στο πρωτάθλημα της κατηγορίας του. Ο αθλητής και γιος της Ντίνας Μπορνιβέλη κατάφερε να αντέξει μέχρι τη γραμμή τερματισμού, την πίεση του αντιπάλου του και να αναδειχθεί νικητής στην απόσταση με 50.04. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Βασίλης Ρούπακας (Πίνδαρος Θήβας), που έμεινε τελικά δεύτερος με 50.07, ενώ τρίτος με 51.09 ήταν ο νικητής της πρώτης σειράς, Γιώργος Μαρκάκης (ΓΣ Γλυφάδας). Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Λάουρα Ζενέγια έκανε ένα γρήγορο πρώτο 300άρη και τερμάτισε εύκολα στην πρώτη θέση σε 57.06.

Ο Πέτρος Πούλης (Κερκυραϊκός ΓΣ) ήταν ο μεγάλος νικητής στη σφαιροβολία των Ανδρών Κ18 με βολή στα 16,91 μ. στην πέμπτη του προσπάθεια.

Ο 17χρονος Τζερμάια Ογουόμπε (ΠΓΣ) αναδείχθηκε νικητής στα 100 μ. 11.12 (0,3) και επιβεβαίωσε την καλή αγωνιστική του κατάσταση. Ο Αντώνης Τζιαμπίρης (ΦΣΚΑ Κοζάνης) ήταν δεύτερος με 11.20 (0,3) και ο Βασίλης Βομπός (ΑΣ Αθλος Άρτας) τρίτος με 11.26 (-0,9).

Η Νικολέτα Μιχαηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), η νεαρότερη από τις αθλήτριες που πήραν θέση εκκίνησης στον τελικό του ύψους, αναδείχθηκε νικήτρια στο αγώνισμα με 1,65 μ., ύψος στο οποίο κρίθηκαν όλα τα μετάλλια. Δεύτερη ήταν η Ζωή- Χαρά Χαραλαμπίδου (ΟΦΚΑ Φίλιππος Γιαννιτσών) και τρίτη η Μελίνα Δούδαλη (ΣΚΑ Χολαργού).

Ο Παναγιώτης Ρούμτσιος (ΟΦΚΑ Σέρρες) ήταν εκείνος που κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της διοργάνωσης, αφού τερμάτισε πρώτος στα 110 μ. εμπ. σε 14.53 (-0,6), επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ.

Η Χαβά Ντέλιου (ΟΦΚΑ Ροδιονίκες) αναδείχθηκε νικήτρια στα 100 μ. εμπ. των κορυφαίων με 14.53 (-1,9), επίδοση καλύτερη από αυτή με την οποία ταξίδεψε στη Λάρισα.

Στα 1.500 μ. των Αγοριών πρώτος ήταν ο Πέτρος Παπαιωάννου (ΑΟ Γλυφάδας Πάνθηρες) με 4.08.42 και ακολούθησαν ο Δημήτρης Γκαντάτσιος (ΓΕΗ) με 4.09.75 και ο Ορφέας Ιωάννου (ΑΓΣΙ) με 4.09.98. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των κοριτσιών νικήτρια ήταν η Αλκηστις Γκιβιζίνη (Βεργίνα) με 4.40.20.

Δέσποινα Φιλιππίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) μπορεί να μην πέτυχε αυτή τη φορά βολή πάνω από τα 50,00 μ., ωστόσο πέτυχε τον βασικό της στόχο δτη διοργάνωση, που ήταν η κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου. Η νεαρή είχε καλύτερη βολή στα 48,59 μ., που ήταν αρκετή για να της δώσει τη νίκη έναντι των Θεοδώρα Παπαδοπούλου (ΟΠΘ) και Ιωάννα Αραμπατζή (ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης) που ακολούθησαν με 42,56 μ. και 41,16 μ., αντίστοιχα.

Ωραία κούρσα έγινε στα 2.000 μ. στιπλ με τους προπορευόμενους αθλητές να πηγαίνουν παρέα μέχρι το τέλος. Ο Αλέξανδρος Θυμιανόπουλος (Εσπερος Λαμίας) ήταν εκείνος με τις περισσότερες δυνάμεις και το καλύτερο φίνις και κατ΄επέκταση ο νικητής της απόστασης με 6.12.49 και ακολούθησαν πίσω του οι Κώστας Μακαρές (Εσπερος Λαμίας) με 6.12.74 και ο Γιώργος Παπαφιλίππου (Φιλαθλητικός Μυτιλήνης) με 6.12.81.

Ο Σπύρος Καραλής (ΟΣΦΠ) πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και πήρε τη νίκη στο τριπλούν με 15,01 μ. με νέο ατομικό ρεκόρ. Ο νεαρός θα αγωνιστεί και στο μήκος, όπου θα επιδιώξει να κατακτήσει ένα ακόμη μετάλλιο. Δεύτερος στον σημερινό αγώνα ήταν ο Σωρήτης Λεοντίδης (Ορίων Καρδίτσας) με 14,56 μ. και στην τρίτη ο Κώστας Πάντσιος (ΠΑΣ Ρήσσος Κομ.) με 14,52 μ.

Ο Γιώργος Παπαναστασίου (ΠΓΣ) ξεπέρασε τα 4,60 μ. και κατέλαβε την πρώτη θέση στο επί κοντώ, αφήνοντας πίσω του τον Εμμανουήλ Τεοντοσίου (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) με 4,50 μ. και στην τρίτη τον Γιάννη Ντούρο (ΑΣ Αρης) με 4,20 μέτρα.

Το πρόγραμμα της πρώτης ημέρας ολοκληρώθηκε με τα 5.000 μ. βάδην Κοριτσιών, εκεί όπου η Αναστασία Αντωνοπούλου (ΓΑΣ Ικαρος) έφτασε εύκολα στη νίκη διανύοντας την απόσταση σε 24.40.74, επίδοση καλύτερη από το ατομικό της ρεκόρ και μια...ανάσα από το όριο για το Ριέτι (24.40.00).