ΑΕ Μάνης- Εράνη Φιλιατρών 4-1: “Τρένο” και το Κύπελλο

Το… τρένο ΑΕ Μάνη “σφυρίζει” και στο Κύπελλο Μεσσηνίας. Με τους Χελά, Μπέρμπερη να βρίσκουν από δυο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα, η ομάδα του Τάκη Δρούγα επιβλήθηκε 4-1της Εράνης Φιλιατρών και πήρε σπουδαία πρόκριση στους “8” του θεσμού.

Οι μανιάτες πιστοποίησαν την καταπληκτική τους φόρμα και πέτυχαν την 6η σερί νίκη τους δείχνοντας τα δόντια τους και στο Κύπελλο Μεσσηνίας. Και το πέτυχαν απέναντι στην αξιόμαχη Εράνη η οποία πήγε στον Κάμπο έχοντας αποκλείσει τον Διαβολίτσι.

O Τάκης Δρούγας παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους 10 από τους 11 με Πανθουριακό με νέο πρόσωπο τον Μπέρμπερη και ο νεαρός μέσος τον δικαίωσε σημειώνοντας δυο γκολ.

Οι πράσινοι ωστόσο ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και πήραν το προβάδισμα με τέρμα του Γεωργιόπουλου στο 26’. Η Μάνη άρχισε να ανεβάζει σταδιακά ρυθμούς και κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς πριν το ημίχρονο. Στο 36’ ο Μπέρμπερη έκανε το 1-1 ενώ στις καθυστερήσεις ο Χελάς το 2-1 ενώ νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Πέππα.

Στο β’ μέρος το ματς ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν σωστό ποδόσφαιρο αλλά κανείς δεν βρήκε γκολ στο πρώτο ημίωρο. Η Μάνη ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη-πρόκριση στο 75’ με τον Χελά ενώ το… κερασάκι έβαλε ο Μπέρμπερη στο 86’ κα ενώ η Εράνη είχε την σπουδαιότερη ευκαιρία της σε νέο δοκάρι του Μπάρκα.

ΑΕ Μάνης: Σταθάς, Χατζηπαναγιώτης, Πουλάκος, Γιαννής (87’ Καμπανάρος), Κλουβάτος (72’ Γεωργίκος), Τζανετέας, Μουστάκας, Μπέρμπερη, Κοντός (60’ Φετάχου), Αλεξανδρόπουλος, Χελάς (87’ Μέτσο)

Εράνη Φιλιατρών: Κουμπαρούλης, Γεωργιόπουλος (58’ Ανδρώνης), Νικολακόπουλος, Γκότσης, Λεβεντάκης, Χάρμπας, Μπάρκας, Πέππας (87’ Γριβοκωστόπουλος), Σπυρόπουλος, Γεωργιόπουλος, Διονυσόπουλος (78’ Χρονόπουλος).