Λίβερπουλ-Τότεναμ: Μεγάλο ντέρμπι κορυφής απόψε (22:00) στο Άνφιλντ

Ντέρμπι κορυφής στην Premier League, με την Λίβερπουλ να φιλοξενεί την Τότεναμ στο Ανφιλντ στις 22:00 για την 13η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος.

Πρόκειται για μια μεγάλη αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να στοχεύουν στη νίκη, για να πάρουν κεφάλι στην βαθμολογία, προερχόμενες απο γκέλες.

Η Λίβερπουλ έμεινε στο 1-1 στο «Κρέιβεν Κότατζ» με τη Φούλαμ. Τα πάρα πολλά προβλήματα τραυματισμών που προέκυψαν τη φετινή σεζόν παίζουν το δικό τους ρόλο και η Λίβερπουλ πετάει βαθμούς σε έδρες που πέρσι πέρναγε “αέρα”.

Εδώ και καιρό βρίσκονται εκτός λόγω τραυματισμού οι Φαν Ντάικ, Γκόμεζ, Μίλνερ, Σακίρι και Τιάγκο, ενώ η λίστα με τους τραυματίες μεγάλωσε, αφού σ’ αυτούς συμπεριλήφθηκαν πρόσφατα και τα ονόματα των Ζότα, Τσιμίκα.

Η Τότεναμ απο την πλευρά της βρέθηκε να προηγείται για μία περίπου ώρα με το γκολ του Κέιν (23′) απέναντι στη Κρίσταλ Πάλας, όμως εννέα λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λεπτου δέχθηκε την ισοφάριση, χάνοντας παράλληλα και την ευκαιρία της μοναξιάς στη κορυφή.

Αυτό ήταν το 11ο παιχνίδι στη Πρέμιερ Λιγκ που η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο παραμένει αήττητη. Τη φετινή σεζόν ο Πορτογάλος τεχνικός έχει δημιουργήσει ένα πάρα πολύ δυνατό σύνολο, το οποίο αγνοεί την ήττα από τη πρεμιέρα κόντρα στην Έβερτον, δείχνοντας ικανό ακόμη και για την κατάκτηση του τίτλου.