Λαζαρίδης: Παρά τις ατυχίες κατάφερε να διακριθεί

ΑΝΑΔΕΙΧΘΗΚΕ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΙΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΣΕ

Με τον καλύτερο τρόπο «έκλεισε» τη συμμετοχή του στα διεθνή τουρνουά στις χώρες τις Βαλτικής ο Γιώργος Λαζαρίδης. Ο καλαματιανός πρωταθλητής στο τένις με αμαξίδιο επιστρέφει από το «Riga Cup» (28-31 Αυγούστου) με το Κύπελλο και την πρώτη θέση στο «διπλό» που κατέκτησε μαζί με τον συναθλητή του από το Ισραήλ, Guy Sasson, χωρίς μάλιστα να χάσουν ούτε ένα σετ.

Στο «μονό» ο Γιώργος Λαζαρίδης, παρά την ίωση που συνέχισε να τον ταλαιπωρεί από το τουρνουά της Λιθουανίας έφθασε μέχρι τα ημιτελικά εκεί όπου έχασε με 2-1, από τον Ρώσο αντίπαλο του, ύστερα από έναν σπουδαίο αγώνα που διήρκησε συνολικά 2,5 ώρες.

Στο τουρνουά τoυ Βίλνιους της Λιθουανίας , που προηγήθηκε από τις 23 -26 Αυγούστου, ο Γιώργος Λαζαρίδης, ταλαιπωρήθηκε από ίωση με συνέπεια να μην τα καταφέρει.
Ωστόσο παρά την ταλαιπωρία της υγείας του, «έσφιξε τα δόντια» και στους αγώνες «Consolation» (2ης ευκαιρίας) έκανε 3 νίκες, χωρίς να χάσει σετ και κέρδισε την πρώτη θέση.
Οι ατυχίες στο “Vilnious Open”συνεχίστηκαν και στο «διπλό» για τον Καλαματιανό πρωταθλητή, καθώς ο ισραηλινός «παρτενέρ» του, με τον οποίο είχαν νικήσει δυο τουρνουά στην Τουρκία τραυματίστηκε στο χέρι κατά τη διάρκεια των αγώνων με αποτέλεσμα να αποκλειστούν.

Από τα αποτελέσματα και των δυο τουρνουά στις χώρες της Βαλτικής , ο Γιώργος Λαζαρίδης θα αναρριχηθεί σε ακόμα υψηλότερη θέση στην Παγκόσμια κατάταξη.