Κύπελλο Ελλάδας: Στους “8” με δυο νίκες ο Άρης (βίντεο)

Ο Άρης προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με δύο νίκες επί της Ξάνθης, καθώς μετά το 1-0 στα Πηγάδια, την περασμένη εβδομάδα, επιβλήθηκε απόψε της ακριτικής ομάδας με 2-1 και στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Το αποτέλεσμα στην Ξάνθη φάνηκε πως είχε δημιουργήσει εφησυχασμό στους γηπεδούχους, που μπήκαν «χαλαροί» και κινδύνεψαν στο 15΄, όταν ο Κουέστα απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ το κοντινό σουτ του Λισγάρα.

Επτά λεπτά αργότερα, όμως, το ακριτικό συγκρότημα πήρε προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Φοσέ βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, πέρασε και Κουέστα κι έγραψε το 0-1, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για οφσάιντ.

Το γκολ της Ξάνθης «αφύπνισε» τον Άρη, που είδε τον Μπέντο να σταματά τις προσπάθειες των Λάρσον και Ιντέγε, ενώ εκείνες των Φετφατζίδη και Ρόουζ κατέληξαν άουτ.

Στο 43΄, όμως, οι παίκτες του Μίχαελ Ένινγκ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Σάσα, που ήταν ο αποδέκτης του ωραίου συνδυασμού των Μαντσίνι, Κόρχουτ και Λάρσον.

Στις αρχές της επανάληψης ο Άρης έχασε και πάλι σπουδαίες ευκαιρίες με τους Ιντέγε και Μαντσίνι, όταν και πάλι ο Μπέντο φώναξε «παρών», αλλά διπλασίασε στο 59ο λεπτό.

Σε εκείνο το σημείο ο Λάρσον έκανε σέντρα από τα δεξιά, ο Ιντέγε ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και από κοντά πέτυχε το τελικό 2-1, με τους «Ακρίτες» αυή τη φορά να διαμαρτύρονται έντονα για αντικανονική θέση του Νιγηριανού επιθετικού.