Ξανά στη ζώνη των πλέι οφ ο Αστέρας Τρίπολης

Ο Αστέρας Τρίπολης διέκοψε το εντός έδρας αήττητο της Λαμίας στις μεταξύ τους αναμετρήσεις (3 ισοπαλίες, μία νίκη με τους Αρκάδες), πέρασε από την πρωτεύουσα της Φθιώτιδας με 2-0 σε εξ αναβολής συνάντηση της 22ης αγωνιστικής και ξαναμπήκε στη ζώνη των πλέι οφ.

Αντίθετα, το συγκρότημα του Μιχάλη Γρηγορίου ηττήθηκε για πέμπτη συνεχή φορά στο πρωτάθλημα και εκ των πραγμάτων μπαίνει σε περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς έβαλε τις βάσεις της τελικής επικράτησης μέσα σε ένα τρίλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας τον τέλειο αιφνιδιασμό

Στο 34ο λεπτό και στην πρώτη τελική στον αγώνα ο Αστέρας άνοιξε το σκορ, όταν στη σέντρα του Άλβαρες ο Μπαράλες με κεφαλιά-ψαράκι από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 0-1.

Στο 37΄ ο Αργεντινός σέντερ φορ πήρε τη μονομαχία κοντά στη μεσαία γραμμή και βρήκε τον Καπίγια, ο οποίος με τη σειρά του έδωσε στον Ριέρα κι εκείνος πλάσαρε για το 0-2.

Στο 77΄ ο διαιτητής Φωτιάς κλήθηκε από το VAR για on field review και ακύρωσε το γκολ του Μπανγκουρά, θεωρώντας πως η μπάλα βρήκε πρώτα στο χέρι του Ελευθεριάδη μετά την απόκρουση του Άλβαρες, πριν καταλήξει στον σκόρερ.