Κράτησε αήττητο και διαφορά στην Τούμπα ο Ολυμπιακός

Αλώβητος ως προς το φετινό αήττητο στο πρωτάθλημα διατηρήθηκε ο Ολυμπιακός, που απέσπασε ισοπαλία 1-1 στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν με βαθμό από την Τούμπα, διατήρησαν τη διαφορά των 9 βαθμών από το δεύτερο «Δικέφαλο» και πλέον έχουν ένα ομαλό πρόγραμμα ως τη λήξη της κανονικής περιόδου, με το μοναδικό ντέρμπι εντός έδρας (ΑΕΚ).

Στο 8΄ ο Βατσλιί έδιωξε κοντινή κεφαλιά του Ίνγκασον μετά από κόρνερ και στο 12΄, η πρώτη αξιόλογη επίθεση του Ολυμπιακού έφερε τον Τικίνιο σε καλή θέση για να στείλει κεφαλιά στην εστία του Πασχαλάκη, που όμως δεν αιφνιδιάστηκε.

Το παιχνίδι κύλησε στην συνέχεια χωρίς αξιόλογες φάσεις, με τον Ολυμπιακό να οργανώνεται στην μεσαία και αμυντική γραμμή και τον ΠΑΟΚ να πασχίζει χωρίς αποτέλεσμα. Αυτά ως το τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου όπου το παιχνίδι έγινε ντέρμπι.

Στο 42΄ από φάουλ του Αντρίγια Ζίφκοβιτς η μπάλα άλλαξε ελαφρά πορεία από το κεφάλι του Μπα, ξεγέλασε τον Βατσλίκ και κατέληξε στα δίχτυα του για το 1-0, αλλά στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν: από ασίστ του Μαντί Καμαρά ο Τικίνιο βρέθηκε στην περιοχή του Πασχαλάκη κι αφρούρητος έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ.

Στο 53΄ σουτ του Τσιγγάρα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Τσέχου γκολκίπερ του Ολυμπιακού, για να απαντήσουν οι «ερυθρόλευκοι» στα δοκάρια στο 76΄ με τον Μασούρα, που από πλάγια θέση έκανε τεχνικό σουτ το οποίο βρήκε στο δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη κι έφυγε άουτ, στην τελευταία μεγάλη στιγμή του ντέρμπι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης (87’ Σάστρε), Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (67’ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας (66’ Μιτρίτσα), Κούρτιτς (87’ Σβαμπ), Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (40’ Ζαμπά), Άκπομ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Μπα (46’ Μπουχαλάκης), Ανδρούτσος (46’ Λαλά), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά, Μασούρας (90’ Βρουσάι), Α. Καμαρά (93’ Βαλμπουενά), Τικίνιο (87’ Ελ Αραμπί).