Καλλιθέα – Καλαμάτα 2-1: Πίκρα και στο Ελ Πάσο (vid)

Η Καλαμάτα πήγε για “τελικό” στο Ελ Πάσο προκειμένου να μείνει ζωντανή στην διεκδίκηση του τίτλου αλλά δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας 3η ήττα στη σεζόν. Η Καλλιθέα νίκησε με 2-1 για την 11η αγωνιστική στο Νότιο όμιλο της Super league και την προσπέρασε στην βαθμολογία, με τους μελανόλευκους να μένουν πλέον στο -13 από την κορυφή και με εικόνα που δεν πείθει πως μπορεί να αλλάξουν την κατάσταση.

Η Καλαμάτα βρέθηκε να χάνει 2-0 στο ημίχρονο με γκολ από κεφαλιές που δέχτηκε στο 23’ από τον Μπουλούλη και στο 43΄από τον Λουκίνα. Προσπάθησε να γυρίσει το ματς στο β΄ μέρος παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν τελείωσε τις φάσεις και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ με πέναλτι του Αρναρέλλη στο 82’ που κέρδισε ο Μπακαγιόκο, ο οποίος λίγο μετά αποβλήθηκε.

Το παιχνίδι

Ο Νίκος Αναστόπουλος δεν επεφύλασσε εκπλήξεις για το αρχικό σχήμα παρατάσσοντας κάτω από τα γκολπόστ τον Ταΐρη, τριάδα στην άμυνα τους Παπατόλιο, Λουπάνο, Μπακαγιόκο, δεξιά τον Ασίγκμπα, αριστερά τον Κωνσταντινόπουλο, στα χαφ τους Καραγκούνη, Τάτο, Ματέους και προωθημένους τους Ρόβα, Βασιλόγιαννη.

Η πρώτη τελική στο ματς ήρθε από σουτ του Τάτου στο 3΄που έδιωξε σε κόρνερ ο Στρέζος με την Καλαμάτα να δείχνει από τα πρώτα λεπτά διάθεση να πιέσει ψηλά.

Η Καλλιθέα με ανάπτυξη κυρίως από δεξιά με Βασιλούδη, Κυνηγόπουλο. Από προσπάθεια του τελευταίου στο 9΄ παραλίγο να βγεί φάση από το πουθενά για τους γηπεδούχους καθώς απέτυχε να διώξει ο Μπακαγιόκο αλλά ο Λουκίνας δεν πρόλαβε.

Στο 19’ ο Ντεμέτριους έκανε σέντρα σουτ από δεξιά με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι με το ματς να συνεχίζει ισορροπημένο και τις ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν κενούς χώρους για τους επιθετικούς. Αυτό έγινε για την Καλλιθέα στο 23’ όταν ο Κυνηγόπουλος έβγαλε την σέντρα και ο Μπουλούλης με κεφαλιά νίκησε τον Ταΐρη γράφοντας το 1-0.

Η Καλαμάτα δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση με τους γηπεδούχους να παραμένουν επικίνδυνοι όποτε έβρισκαν χώρους. Στο 41΄ είχαν διπλή ευκαιρία με τον Κυνηγόπουλο και τον Μπακαγιόκο να διώχνει την γραμμή και έφτασαν σε δεύτερο γκολ στο 43’. Ο Νίλι έβγαλε σέντρα απο δεξιά και ο Λουκίνας από την καρδιά της μελανόλευκης άμυνας έκανε το 2-0.

Με αλλαγές στο β’

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους ο Μαρκόφσκι πήρε την θέση του Βασιλόγιαννη και το σχήμα άλλαξε σε τετράδα στην άμυνα. Οι μελανόλευκοι έδειξαν να μπαίνουν με μεγαλύτερη διάθεση και είχαν την πρώτη τελική με κεφαλιά άουτ του Μαρκόφσκι στο 57’. Δυο λεπτά μετά στο ματς μπήκαν οι Αρναρέλλης, Μοζέρ αντί των Ασίγκμα, Ρόβα με την Καλαμάτα να απειλεί στο 70΄με σουτ άουτ του Τάτου και στο 72’ με κεφαλιά άουτ του Μαρκόφσκι από κόρνερ του Τάτου.

Μείωσε ο Αρναρέλλης

Εν τέλει η Καλαμάτα βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα στο 82΄με πέναλτι. Ο Μπακαγιόκο έκανε μπάσιμο ανατράπηκε από τον Λάσκαρη. Ο Ντάουλας υπέδειξε το πέναλτι και ο Αρναρέλλης νίκησε τον Στρέζο κάνοντας το 2-1.

Στο 85’ ο Μπακαγιόκο δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Καλαμάτα έμεινε με 10 παίκτες στο φινάλε. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κυνηγόπουλος βγήκε τετ α τετ αλλά νικήθηκε από τον Ταϊρη ενώ το ίδιο έγινε και στο 94’. Η τελευταία φάση ανήκε στην Μαύρη Θύελλα με κεφαλιά άουτ του Μοζέρ απο σέντρα του Τάτου.

Καλλιθέα (Σίμος): Στρέζος, Μπουλούλης, Νίλι, Σαντάνα (79’ Λάσκαρης), Βασιλούδης (60’ Ρέντζας), Λουκίνας (68’ Ιωαννίδης), Κυνηγόπουλος, Καινούργιος (68’ Περέιρα), Κολτσίδας, Βλάχος, Ντεμέτριους (60’ Τσιντώνης).

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Λουπάνο, Κωνσταντινόπουλος, Ασίγκμπα (59’ Μοζέρ), Μπακαγιόκο, Παπατόλιος (70’ Μαβινγκά), Ματέους, Καραγκούνης, Τάτος, Βασιλόγιανης (46’ Μαρκόφσκι), Ρόβας (59’ Αρναρέλλης).

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)

Βοηθοί: Σάββας (Σερρών), Μαυρουδής (Ηρακλείου)

15. Επισκοπή 2 (7 ματς)

*Εκκρεμεί η τύχη των αγώνων Athens Kallithea FC – Ολυμπιακός Β’ (7η αγωνιστική – αποχώρησαν στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι), ΠΑΟ Ρουφ – Επισκοπή (16η – μη θεωρημένα τα δελτία της Επισκοπής), Κηφισιά – Ηρόδοτος (16η – με το σκορ στο 2-0, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με έξι παίκτες), Ολυμπιακός Β’ – Κηφισιά (17η – αποχώρησαν στο 23’ οι γηπεδούχοι), Επισκοπή – Athens Kallithea FC (17η – μη θεωρημένα τα δελτία της Επισκοπής) και Ηρόδοτος – ΑΕΚ Β’ (17η – παρατάχθηκαν με έξι παίκτες οι γηπεδούχοι).