Καλλιθέα-Καλαμάτα 0-0: Κέρδισε ο… Λεβαδειακός

Η Καλαμάτα έμεινε στο 0-0 με την Καλλιθέα στο Ελ Πάσο για την 28η αγωνιστική, δίνοντας την ευκαιρία στον Λεβαδειακό να ξεφύγει στο + 10 στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αφού την ίδια ώρα κέρδιζε 1-0 την Επισκοπή.

Οι μελανόλευκοι έπαιξαν ποδόσφαιρο κυριαρχίας στο πρώτο ημίχρονο έχοντας δύο καλές φάσεις για να προηγηθούν στο σκορ με τον Λουκίνα αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλιθέα παρουσιάστηκε καλύτερη, είχε δοκάρι και ακυρωθέν γκολ με το 0-0 να σφραγίζει τελικά τις προσπάθειες των δύο ομάδων και τον Λεβαδειακό να είναι ο κερδισμένος της αγωνιστικής.

Ενδεκάδα με 2 αλλαγές

Ο Γιάννης Μπελά παρέταξε 11άδα με δυο αλλαγές σε σχέση με το ματς απέναντι στην Ιεράπετρα με τον Λαδά να κάθεται κάτω από τα γκολπόστ για πρώτη φορά στη σεζόν και τον Λουκίνα να επιστρέφει στην κορυφή της επίθεσης αντί του Φελίπε. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν πάλι οι Λουπάνο, Τσελεπίδης, δεξιά στην άμυνα ο Μαβινγκά, αριστερά ο Κωνσταντινόπουλος. Στον άξονα ο Ματέους με τον Παυλίδη, αριστερά ο Παπατόλιος, δεξιά ο Γρίβας και σε ελεύθερο ρόλο ο Τάτος.

Η Καλαμάτα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι δείχνοντας από την αρχή τη διάθεση να πιέσει ψηλά και να πάρει τον έλεγχο του αγώνα, πράγμα που έγινε. Στο 9’ είχε την πρώτη καλή στιγμή όταν από σέντρα -σουτ του Μαβινγκά ο Λουκίνας μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ. Η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους ήρθε στο 15’ με σουτ του Βασιλούδη στα χέρια του Λαδά, με την Καλαμάτα να συνεχίζει πιεστικά. Στο 17΄ο Λουκίνας έκανε ωραίο πάρσιμο της μπάλας αλλά το πλασέ του έφυγε ψηλά ενώ στο 20΄ο Στρέζος απέκρουσε σε κόρνερ κεφαλιά του Τσελεπίδη απο φάουλ Τάτου.

Η κορυφαία στιγμή για τους Μεσσήνιους ήρθε στο 36’ Ο Κωνσταντινόπουλος έβγαλε την σέντρα, ο Λουκίνας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατευθύνθηκε στο κέντρο της εστίας και μπλόκαρε ο Στρέζος.

Αλλαγή σκηνικού

Το δεύτερο ημίχρονο πήρε φωτιά με το ξεκίνημα καθώς η Καλλιθέα είχε ακυρωθέν γκολ στο 48ο λεπτό. Ο Σαντάνα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα παίρνοντας το ριμπάουντ από απόκρουση του Λαδά σε σουτ του Μουνιέ, αλλά ο Τσιντώνης ήταν εκτεθειμένος και συμμετείχε στη φάση οπότε ο διαιτητής Ζαμπαλάς, έπειτα από υπόδειξη του πρώτου βοηθού Καραγκιζόπουλου, ακύρωσε το γκολ.

Η Καλλιθέα μπήκε πολύ δυνατά και μέχρι το 60πίεσε ασφυκτικά την άμυνα της Καλαμάτας. Στο 55′ ο Τσιντώνης σούταρε άουτ ενώ στο 58′ το πλασέ του Κυνηγόπουλου βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λαδά. Ο Μουνιέ υποχρέωσε τον τερματοφύλακα της Καλαμάτας σε δύσκολη επέμβαση στο 61′, ενώ η πρώτη τελική της Καλαμάτας στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 64′ με σουτ άουτ του Τάτου.

Ο Γιάννης Μπέλα έκανε τις κινήσεις του από τον πάγκο ρίχνοντας αρχικά στο παιχνίδι τον Αναστασόπουλο και στη συνέχεια τους Μοζέρ και Φελίπε αντί των Ματέους, Παυλίδη, Γρίβα με τη Μαύρη Θύελλα να ισορροπεί το παιχνίδι αλλά να μην βγάζει φάσεις.

Υποψία ευκαιρίας υπήρξε στο 83’ όταν ο Φελίπε βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Κωνσταντινόπουλο, ο οποίος έκανε ένα παραπάνω κοντρόλ και ο Στρέζος έπεσε στα πόδια του μπλοκάροντας την μπάλα ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σε εκτέλεση φάουλ του Τάτου η μπάλα πέρασε από τον Τσελεπίδη που έκανε κίνηση στο δεύτερο δοκάρι αλλά δεν πρόλαβε.

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)
Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) – Χριστοδούλου (Ημαθίας)

Καλλιθέα (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Μανθάτης, Βασιλούδης, Κύργιας, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Σαντάνα, Ντιμίτριους, Μουνιέ (69’ Κονέ), Κυνηγόπουλος (86’ Ρέντζας), Τσιντώνης (57’ Μάλτσι).

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Λαδάς, Λουπάνο, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μαβινγκά (86’ Μπακαγιόκο), Παπατόλιος, Ματέους (58’ Αναστασόπουλος), Τάτος, Παυλίδης (70’ Φελίπε), Γρίβας (70’ Μοζέρ), Λουκίνας