Καλαμάτα-Ρόδος 1-0: “Πάτησε” τα ελάφια και πήρε νίκη τίτλου με Μπουσμπίμπα!

Η Μαύρη Θύελλα “πάτησε” τη Ρόδο στο Δημοτικό στάδιο Καλαμάτας και ένα τέρμα του Μπουσμπίμπα στο 24ο λεπτό επιβλήθηκε 1-0 στο ντέρμπι κορυφής της 13ης αγωνιστικής στο Νότιο όμιλο της Football league και αποσπάστηκε πέντε βαθμούς από την αντίπαλο της.

Η ομάδα του Νίκου Aναστόπουλου ήταν απόλυτα κυρίαρχη στο παιχνίδι έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι τους ροδίτες οι οποίοι με αμυντική τακτική προσπάθησαν να κλέψουν κάτι από το παιχνίδι με απόδοσh που δεν δικαιολόγησε σε κανένα σημείο την βαθμολογική τους θέση.

Η Mαύρη Θύελλα ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος, δεν άφησε την αντίπαλο της να πάρει ανάσα κάνοντας τη μία τελική μετά την άλλη και επιβραβεύτηκε με το υπέροχο τέρμα του Μπουσμπίμπα από μαγική κάθετη του Παυλίδη. Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε καλή διαχείριση του ματς ενώ οι πολλές αλλαγές δεν επέτρεψαν στο ντέρμπι να έχει τον ίδιο ρυθμό, με τους μελανόλευκους να φτάνουν τελικά στην έβδομη νίκη τους στη σεζόν.

Δυο αλλαγές

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε ενδεκάδα με δυο αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο ματς στο Ρέθυμνο καθώς στο αρχικό σχήμα επέστρεψε ο Σουμπίνιο, Μπουσμπίμπα αντί των Αναστασόπουλου, Φελίπε.

Η άμυνα παρέμεινε ίδια με τον Ταΐρη κάτω απ τα γκολπόστ, τον Μαβινγκά δεξιά, τον Κωνσταντινόπουλο αριστερά, Τσελεπίδη, Μπακαγιόκο κεντρικό δίδυμο. Στον άξονα οι Παπατόλιος, Παυλίδης, στις πτέρυγες οι Ηλιόπουλος, Μπουσμπίμπα και ο Σουμπίνιο πίσω από τον Μαρκόφσκι.

Η Καλαμάτα μπήκε καλύτερα στο ματς και στο δεκάλεπτο είχε ήδη τρεις τελικές με σουτ άουτ του Σουμπίνιο, κεφαλιά του Ηλιόπουλου στα χέρια του Πίτκα και συρτό πλασέ άουτ του Μπουσμπίμπα που μπήκε απο τα αριστερά αλλά δεν έπιασε καλά το σουτ.

Στα πρώτα 15’ η Καλαμάτα είχε 78% κατοχή της μπάλας με την Ρόδο σε καθαρά παθητικό ρόλο να έχει την προσοχή της στην άμυνα και φαινόταν θλεμα χρόνου να καταφέρει να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα.

Τελικά, η συντριπτική υπέροχη των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 24ο λεπτό με σκόρερ τον Μπουσμπίμπα.

Ο Παυλίδης έβγαλε ωραία την κάθετη μπαλιά με τον Ολλανδό να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Πίτκα και να τον πλασάρει στην αριστερή του γωνία για το 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Η Ρόδος μη έχοντας πλέον επιλογές πήρε μέτρα στο γήπεδο και έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 32’ στην πρώτη της τελική στο ματς!

Ο Τσίπρας έβγαλε ωραία κάθετη στον Αρναρέλλη ο οποίος έφυγε από τον άξονα, πλάσαρε τον Ταΐρη που επιχειρούσε έξοδο, με τον τερματοφύλακα της Καλαμάτας να βρίσκει όσο χρειάζεται την μπάλα η οποία βρήκε στο δεξί δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Καλαμάτα να έχει την 7η τελική της. Στο 44’ ο Παπατόλιος έπιασε έναν “κεραυνό” έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Πίτκα.

Κίνηση από Βελιτζέλο

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τον Κώστα Βενιτζέλο να προχωρά σε διπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους: Χύσι και Σερέντιουκ πήραν τις θέσεις των Σουλάι και Βουργουντζή.

Η εικόνα του ματς ωστόσο δεν άλλαξε με την Καλαμάτα να έχει την κατοχή της μπάλας. Στο 53’ ο Παυλίδης αποχώρησε με πρόβλημα ενώ λίγο μετά ο Αναστόπουλος φρεσκάρισε μεσοεπιθετικά την ομάδα ρίχνοντας στο ματς τους Νατσιόπουλο και Αλεξόπουλο αντί των Σουμπίνιο, Ηλιόπουλου.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά με την Καλαμάτα να διαχειρίζεται καλά το ματς και τη Ρόδο να μην μπορεί να απειλήσει.

Λίγο πριν το τελευταίο δεκάλεπτο η Καλαμάτα απείλησε σε τρείς περιπτώσεις. Στο 77’ ο Μαρκόφσκι έκανε διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πίτκα ενώ ένα λεπτό μετά ο Αλεξόπουλος σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων τηςε εστίας των ελαφιών. Στην επόμενη φάση ο Μαρκόφσκι βγήκε “φάτσα” με τον Πίτκα αλλά τελευτάια στιγμή ο Χύσι έκανε το τάκλιν και έδιωξε την μπάλα.

Το παιχνίδι κύλησε χωρίς φάσεις μέχρι το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν από το… πουθενά η Ρόδος έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Από γέμισμα στην περιοχή ο Ταίρης και οι αμυντικοί απέτυχαν να διώξουν, ο Μακρής έβαλε την προβολή με τον Τσελεπίδη να διώχνει πάνω στην γραμμή και τον Βεργέτη αμέσως μετά να σφυρίζει για την ολοκλήρωση του ντέρμπι.

Διαιτητής: Βεργέτης Χ.

Βοηθοί: Βεργέτης Δ., Κακαφώνης

4ος διαιτητής: Ανδριανός

Κίτρινες: Μαβινγκά, Ταΐρης, Καψάλης, Αλεξόπουλος

Καλαμάτα (Ν. Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Παυλίδης (53’ λ.τρ. Αναστασόπουλος, Παπατόλιος, Σουμπίνιο (57’ Νατσιόπουλος), Μαρκόφσκι, Μπουσμπίμπα (73’ Γκαλίτσιος), Ηλιόπουλος (57’ Αλεξόπουλος)

Ρόδος (Κ. Βελιτζέλος): Πίτκας, Ρεβυθόπουλος (69’ Νικολόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Καραγεώργης (59 λ.τρ. Δελεπόρτας), Καψάλης, Μπαξεβάνος, Σουλάι (46’ Χύσι), Τσίπρας, Βουργουντζής (46’ Σερέντιουκ), Μαρτσάκης (83’ Μακρής), Αρναρέλλης