Καλαμάτα – Παναιτωλικός 4-3 πεν.(2-2 κ.α. και παρ.): Θυελλάρα στους “16” του Κυπέλλου με Ρόβα, Ταΐρη!

Τεράστια πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η Καλαμάτα καθώς επιβλήθηκε του Παναιτωλικού με 4-3 στα πέναλτι (2-2 ο κανονικός αγώνας και η παράταση) γνωρίζοντας την αποθέωση από 3000 κόσμο στο Δημοτικό στάδιο Καλαμάτας.

Έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τον Χρήστο Ρόβα, ο οποίος σημείωσε τα δύο τέρματα στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού και τον Δημήτρη Ταΐρη ο οποίος απέκρουσε ισάριθμες εκτελέσεις των παικτών του Παναιτωλικού στη διαδικασία των πέναλτι, οι μελανόλευκοι έφτασαν στην σπουδαία νίκη-πρόκριση στέλνοντας παράλληλα το μήνυμα ενόψει πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές, ήταν αυτοί που μπήκαν μπροστά στο σκορ με άπιαστο σουτ του Φλόρες αλλά η Καλαμάτα κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι μέσα σε ένα δεκάλεπτο με ισάριθμα τέρματα του Χρήστου Ρόβα.

Ο Φλόρες και πάλι ήταν αυτός που χτύπησε στο δεύτερο ημίχρονο για τον Παναιτωλικό οδηγώντας το ματς στην παράταση, όπου δεν άλλαξε τίποτα. Στα πέναλτι ο Ρόβας νικήθηκε απο τον Στεργιάκη αλλά στη συνέχεια ο φύλακας-άγγελος της μελανόλευκης εστίας Δημήτρης Ταΐρης απέκρουσε τις εκτελέσεις των Μόρσει, Κολοβού στέλνοντας η Μαύρη Θύελλα στους “16”.

Οι επιλογές Αναστό

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε την Καλαμάτα με σχηματισμό 4-2-3-1. Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Ταΐρης, δεξιά στην άμυνα ο Ασίγκμπα, αριστερά ο Κωνσταντινόπουλος, κεντρικό δίδυμο Λουπάνο, Μπακαγιόκο, μπροστά τους στον άξονα οι Μπενίτεζ, Παπατόλιος, στις πτέρυγες Βασιλόγιαννης, Ρόβας και ο Ματέους πίσω από τον προωθημένο Πασά.

Ο Γιάννης Αναστασίου προχώρησε σε σαρωτικές αλλαγές σε σχέση με το ματς στην Τρίπολη διατηρώντας στο αρχικό σχήμα μόνο τον τερματοφύλακα Στεργιάκης.

Γκολάρα και ανατροπή

Η Καλαμάτα ξεκίνησε καλά το ματς προσπαθώντας να φέρει την μπάλα στα καρέ του Στεργιάκη κυρίως απο στημένα. Στο 8΄ο Μπακαγιόκο έπιασε κεφαλιά απο κόρνερ του Βασιλόγιαννη με τον Αποστολάκη στο δεξί δοκάρι να διώχνει σε νέο κόρνερ.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς ήρθε στο 10΄για τους φιλοξενούμενους. Ο Ξενιτίδης βγήκε τετ α τετ με τον Ταίρη από πάσα του Χατζηθεοδωρίδη αλλά πλάσαρε άουτ. Η Καλαμάτα είχε μια καλή στιγμή με τον Ρόβα να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και απο δεξιά και να κάνει το γύρισμα αλλά ο Λιάβας έδιωξε προ του Πασά.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν τελικά αυτοί που βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα με γκολ για highlight από τον Φλόρες, Ο Αποστολάκης έκανε το ανέβασμα απο δεξιά και την σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Φλόρες που με δυνατό σουτ και τα δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ταϊρη, κάνοντας το 0-1 στο 29’.

Η Καλαμάτα δεν πτοήθηκε από την εξέλιξη και συνέχισε να ψάχνει το κενό στην άμυνα του Παναιτωλικού και το βρήκε στο 35’. Ο Βασιλόγιαννης έκανε σέντρα απο δεξιά και ο Ρόβας πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας και με δυνατή κεφαλιά έγραψε το 1-1!

Οι μελανόλευκοι πήραν ψυχολογία και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε η ανατροπή. Ο Στεργιάκης έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Ρόβας απο κοντά έκανε το 2-1 (38’) μέσα σε αποθέωση!

Πίεση στο β’ μέρος και ισοφάριση

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δυο διαδοχικά κόρνερ των γηπεδούχων και τον Παναιτωλικό να παίρνει στην συνέχεια μέτρα στο γήπεδο. Στο 58΄κεφαλιά του Πέδρο πέρασε άουτ ενώ στο 60’ ίδια κατάληξη είχε σουτ του Ντουάρτε. Ο Αναστασίου έκανε τις πρώτες του κινήσεις με τους Κολοβό, Μόρσεϊ αντί των Βαρόνε, Ξενιτίδη με τους Αγρινιώτες να παίζουν στο μισό γήπεδο αλλά να μην μπορούν αν απειλήσουν.

Ο Αναστόπουλος φρεσκάρισε την Μαύρη Θύελλα με Αναστασόπουλο, Καραγκούνη με την Καλαμάτα να μην απειλείται μέχρι το 78’ όταν ο Φλόρες έπιασε νέο κεραυνό έξω από την περιοχή και δεξιά στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι και στα δίχτυα του Ταϊρη για το 2-2 στο 78’!

Η ισοφάριση έβγαλε τους μελανόλευκους από την περιοχή, ιδιαίτερα μετά και την είσοδο Μπόρχες και Αρναρέλλη με τον Βραζιλιάνο να απειλεί στο 88’ αλλά το πλασέ του έδιωξε ο Στεργιάκης.

Ο Σενγκέλια είχε σουτ άουτ στο 90+4’ με τις δυο ομάδες να μένουν στο 2-0 και να οδηγούνται στην παράταση.

Το έξτρα ημίωρο

Η πρώτη καλή στιγμή στην παράταση ήρθε για την Καλαμάτα με σουτ του Αρναρέλλη που απέκρουσε ο Στεργιάκης στο 97’ ενώ δυο λεπτά μετά ο Περράκης έκοψε αντεπίθεση της Μαύρης Θύελλας υποδεικνύοντας φάουλ στον Αναστασόπουλο.

Στο 97’ σουτ του Αρναρέλλη απέκρουσε ο Στεργιάκης ενώ στο 107’ σουτ του Μόρσει απέκρουσε ο Ταϊρης. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι.