Καλαμάτα- Λέρνα 2-0: 13άρι με Κάρλος και Λαθύρη

Νέα χρονιά, νέο σερί για την Μαύρη Θύελλα. Η μελανόλευκη αρμάδα του Γιάννη Χριστόπουλου επικράτησε 2-0 της Ένωσης Λέρνας στην πρεμιέρα του β’ γύρου και με την 13η νίκη στη σεζόν αποσπάστηκε 6 βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας αφού την ίδια ώρα ο Παναργειακός παραχωρούσε ισοπαλία 1-1 στον Αμβρυσσέα.

Μπροστά σε χίλια άτομα στις κερκίδες του γηπέδου του Μεσσηνιακού, η Καλαμάτα είχε καθολική υπεροχή και έκανε πλήθος φάσεων με καλή ανάπτυξη αλλά βρήκε μόνο δυο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα καθώς της έλλειψε ο τελική πάσα.

Η Καλαμάτα πέτυχε δυο γρήγορα γκολ με τους Ρόνι Κάρλος (8’) και Λαθύρη (24’) αλλά παράλληλα έχασε νωρίς δυο παίκτες καθώς Αντωνιάδης και Μάρκοβιτς έφυγαν για τα αποδυτήρια με προβλήματα, ο πρώτος στο 18ο και ο δεύτερος στο 35ο λεπτό.

Ο Γιάννης Χριστόπουλος παρέταξε την 11άδα της Τρίπολης με μια αλλαγή καθώς την θέση του Μαρτίνες πήρε ο Ρόνι Κάρλος που αγωνίστηκε στην αριστερή πλευρά της επίθεσης. Ιδιαίτερα νεανικό σχήμα και πάλι καθώς κάτω απο τα γκολπόστ κάθησε ο Κασωτάκης, αριστερά ο Φουάσης, δεξιά ο Τάμπας, κεντρικό δίδυμο οι Αλιατίδης, Χίλγκεν. Στον άξονα οι Αντωνιάδης, Πινδώνης, δεξιά ο Μίνγκας, αριστερά ο Λαθύρης και στην κορυφή ο Μάρκοβιτς.

Η Λέρνα παρουσιάστηκε με τα δυο μεταγραφικά της αποκτήματα, τον Πλάτη κάτω απο τα γκολπόστ και τον Τσουρδίνη στο κέντρο της άμυνας, με τον πρώτο να… βγάζει τα λεφτά του καθώς δεν ήταν λίγες οι φάσεις που έσωσε την ομάδα του.

Η Μαύρη Θύελλα πίεσε από το ξεκίνημα και πήρε κεφάλι στο 8ο λεπτό με τον βραζιλιάνο Ρόνι Κάρλος να σημειώνει το πρώτο του τέρμα στην σεζόν με ωραίο πλασέ έπειτα απο προσπάθεια του Μίνγκα.

Στο 24’ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο απλά για τους γηπεδούχους με τον Λαθύρη να χρίζεται σκόρερ για το 2-0 σε μια μελανόλευκη αντεπίθεση βγαλμένη από το … playstation, καθώς η μπάλα άλλαξε ταχύτατα πλευρά και ο Μίνγκας σέρβιρε την 6η του ασίστ στο πρωτάθλημα.

Οι αναγκαστικές αλλαγές των Αντωνιάδη και Μάρκοβιτς αποσυντόνισαν λίγο τους μελανόλευκους (ο Λαθύρης πέρασε στην κορυφή μετά την αποχώρηση του Μάρκοβιτς, ο Χίλγκεν στον άξονα και ο Μπίζος στόπερ) με την μοναδική φάση να καταγράφεται στο τέλος του ημιχρόνου σε κεφαλιά του Μπίζου.

Στο δεύτερο μέρος η Καλαμάτα είχε διπλάσιες τελικές αλλά δεν ήταν αποτελεσματική. Ξεκίνησε με ένα σουτ του Χίλγκεν απο πλάγια δεξιά που εξουδετέρωσε ο Πλάτης, ο οποίος στο 55’ στάθηκε τυχερός καθώς ο σουτ που επιχείρησε ο πολύ καλός Τάμπας, βρήκε στην ρίζα του αριστερού του δοκαριού. Η Καλαμάτα συνέχισε το μονότερμα ενώ ειδικά στο τελευταίο 15λεπτο η μπάλα παιζόταν στο αμυντικό τρίτο των φιλοξενούμενων οι οποίοι έφυγαν τελικά με μία τιμητική ήττα.

Το φιλμ του αγώνα

5’ Καλή στιγμή για την Καλαμάτα. Ο Λαθύρης μπήκε απο δεξιά αλλά την παράλληλη μπαλιά έκοψε ο Πλάτης προ του Μάρκοβιτς. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μίνγκας έκοψε ωραία στον Πινδώνη ο οποίος απο την κορυφή της περιοχής έπιασε αδύναμο σουτ για να μπλοκάρει ο Πλάτης

8′ 1-0 Ρόνι Κάρλος! Άνοιξε το σκορ η Μαύρη Θύελλα. Ο Μίνγκας έκανε φάολυ απο αριστερά, ο Πλάτης έδιωξε την μπάλα που κατέληξε στον Ρόνι Κάρλος ο οποίος με πλασέ έγραψε το 1-0.

18’ Μεγάλη ευκαιρία για την Λέρνα ενώ η Καλαμάτα ήταν με 10 παίκτες στο γήπεδο λόγω τραυματισμού του Αντωνιάδη. Ο Κόφι βρέθηκε στα δεξιά της περιοχής έπιασε το σουτ αλλά ο Κασωτάκης μπλόκαρε.

24’ Λαθύρης 2-0! Δεύτερο γκολ για την Μαύρη Θύελλα σε φάση που ξεκίνησε από την άμυνα. Ο Κάρλος από αριστερά έβγαλε στον Μάρκοβιτς στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο σέρβος έβγαλε δεξιά στον Μίνγκα που με την μία βρήκε τον Λαθύρη που έλκανε μπάσιμο και με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Πλάτη

32’ Μπαλιά του Πινδώνη στον Μάρκοβιτς ο οποίος έκανε κοντρόλ και πλάσαρε αλλά ο Πλάτης έδιωξε

43’ Ευκαιρία για την Καλαμάτα. Μετά απο κόρνερ του Φουάση ο Μπίζος έπιασε την κεφαλιά και έβγαλε με δυσκολία ο Πλάτης.

46′ Mε σπουδαία ευκαιρία για την Καλαμάτα ξεκίνησε το β΄μέρος. Ο Λαθύρης έκανε σλάλομ απο τα αριστερά στα δεξιά, έβγαλε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Ρόνι Κάρλος έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Πλάτης

47’ Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Χίλγκεν να κάνει σουτ μέσα απο την περιοχή και τον Πλάτη να μπλοκάρει

55′ Δοκάρι ο Τάμπας! Ο νεαρός αμυντικός της Καλαμάτας βρέθηκε στην περιοχή και έπιασε συρτό σουτ στην ρίζα της κάθετης δοκού του Πλάτη

65’ Σουτ του Κάρλος απο το ύψος της περιοχής, έδιωξε ο Πλάτης.

68’Νέο διαγώνιο σουτ του Μίνγκα, δεν ανησύχησε ο Πλάτης

75’ Σουτ του Μίνγκα από το ύψος του πέναλτι έβγαλε με τα πόδια ο Πλάτης

76’ Τρομερή ευκαιρία για την Καλαμάτα. Μετά απο κόρνερ ο Αλιατίδης έπιασε την κεφαλιά η μπάλα πήγε στον Πινδώνη ο οποίος εξ’ επαφής την έστειλε άουτ!

88’ Ο Γιόνδης στον αγωνιστικό χώρο μετά απο καιρό, μπήκε στην θέση του Λαθύρη

91’ Σουτ του Μαστραντωνάκη με δυσκολία σε κόρνερ ο Πλάτης

Καλαμάτα (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τάμπας, Φουάσης, Χίλγκεν, Αλιατίδης, Αντωνιάδης (18’ λ.τρ. Μπίζος), Κάρλος, Πινδώνης, Μάρκοβιτς (36’ λ. τρ. Μαστραντωνάκης), Μίνγκας (80’ Ζελέκου), Λαθύρης (88’ Γιόνδης)

Λέρνα (Λουκάς Κούρος): Πλάτης, Λέρμας, Καιάφας, Κάπλατζης, Μούγιος, Τσουρδίνης, Γιάντομ Κόφι (46’ Κρεμμύδας), Αντωνόπουλος (59’ Μπακατσέλος), Μπιτζής, Τριανταφύλλου (69’ Καζολιάς), Κορωνίδης