Καλαμάτα- ΑΕ Καραϊσκάκης 4-3 (πεν): Η πιο γλυκιά πρόκριση!

Μας έβγαλε την ψυχή αλλά… χαλάλι της! Η Μαύρη Θύελλα πήρε πανάξια πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, μετά από ματς- θρίλερ επικρατώντας στα πέναλτι 4-3 της ΑΕ Καραϊσκάκης και ενώ νωρίτερα είχε χάσει ένα τσουβάλι γκολ με το ματς στην κανονική του διάρκεια και η παράταση στο 0-0!
Μπροστά σε περίπου 400 φίλους της στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” της Τρίπολης, η Καλαμάτα κυριάρχησε απόλυτα και εάν κάποιος δεν γνώριζε τις δυο ομάδες, εύκολα θα θεωρούσε πως η Μαύρη Θύελλα ήταν ομάδα ανώτερης κατηγορίας και όχι το αντίστροφο!
Η ομάδα του Βασίλη Βούζα παρουσιάστηκε αποφασισμένη και μα πάθος, είχε συνοχή, αυτοματισμούς και τρεξίματα παρά το γεγονός πως ήταν το πρώτο επίσημο ματς τη σεζόν. Ο Καραϊσκάκης δεν δικαιολόγησε την κατηγορία στην οποία βρίσκεται σε κανένα σημείο το ματς και εάν δεν είχε κάτω απο τα γκολπόστ τον Ηλία Μέλκα το … κοντέρ θα είχε γράψει πολλά.

Ενδεκάδα με νέα πρόσωπα

Ο Βασίλης Βούζας τον Μιχάλη Ζαχαρόπουλο ενώ ο Γρηγόρης Μάκος με τους Μπάμπη και Τζιβελεκίδη να παίρνουν θέση στην ενδεκάδα.
Στην επίθεση προτίμησε δίδυμο τον Αλεξόπουλο με τον Κουϊρουκίδη ποντάροντας στην πίεση που μπορούν να ασκήσουν οι δύο νεαροί επιθετικοί σε σχέση με τον πιο “βαρύ” Ρακιτς.
Η Καλαμάτα κυριάρχησε στο πρώτο μέρος και το μόνο που της έλειψε ήταν το γκολ. Μετά το 10ο λεπτό επέβαλε πλήρως το ρυθμό της και σε καμία περίπτωση δεν φαινόταν πως έπαιζε με ομάδα ανώτερης κατηγορίας.

Παίζοντας κυρίως από αριστερά με Κουϊρουκίδη και τον Βουκμίροβιτς να δημιουργούν υπεραριθμία και στην κορυφή τον Αλεξόπουλο, δημιούργησε φάσεις σε σετ παιχνίδι ενώ μετά το 20ο λεπτό προσπάθειες πήρε και από δεξιά ο Στεργίδης.
Η ΑΕ Καραϊσκάκης στον αντίποδα είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας στο χώρο της μεσαίας γραμμής αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει παρά μόνο με στημένα και σέντρες. Όταν χρειάστηκε ο Πάντος δήλωσε παρών καθαρίζοντας τις φάσεις στον αέρα.
Η πρώτη μεγάλη στιγμή για τη Μαύρη Θύελλα ήρθε στο 11ο λεπτό όταν ο Κουϊρουκίδης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή γύρισε όμορφα το σώμα του και πλάσαρε αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι περνώντας λίγα εκατοστά από το δεξί κάθετο δοκάρι.
Μετά το 30ο λεπτό το παιχνίδι πήγε περισσότερο στην δύναμη με τον διαιτητή Ανδριανό να μην χαρίζεται και να μοιράζει κάρτες.
Ακριβώς με τη συμπλήρωση 45 λεπτών ήρθε η δεύτερη μεγάλη φάση για την Μαύρη Θύελλα όταν ο Αλεξόπουλος έκανε την κεφαλιά και η μπάλα παίρνοντας σχεδόν πανομοιότυπη τροχιά με τη φάση του Κουϊρουκίδη πέρασε ελάχιστα άουτ.

Απόλυτη κυριαρχία και στο β’ μέρος

Tο σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο με την Καλαμάτα να μπαίνει το ίδιο δυνατά και να παίζει σαν τη γάτα με το ποντίκι την ομάδα της Άρτας.
Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 57ο λεπτό όταν ο Βουκμίροβιτς έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ο Μέλκας έπεσε σωστά στη γωνία του και έδιωξε ενώ το ίδιο συνέβη και 5 λεπτά μετά με σουτ του σέρβου στην αγκαλιά του 29χρονου τερματοφύλακα.
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την πρώτη τους τελική προσπάθεια στο 64’ με σουτ του Χατζηστραβού ενώ στα 74’ ήρθε η πιο μεγάλη στιγμή -μέχρι τότε- στο παιχνίδι όταν στην πρώτη του επαφή ο Ράκιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Μέλκα που μπλόκαρε στη γωνία του.
Η Καλαμάτα είχε ένα πεντάλεπτο “φωτιά” μέχρι το 80’ και δύο ακόμη φάσεις που θα μπορούσε να προηγηθεί στο σκορ στο 79’ μετά από σέντρα του Λυμπέρη στο πρώτο δοκάρι πετάχτηκε ο Ράκιτς και έδιωξαν οι αμυντικοί σε κόρνερ ενώ στην εκτέλεση ο Τσιβελεκίδης έκανε το πλασέ απο το δεύτερο δοκάρι για να μπλοκάρει ο Μέλκας.
Σε όλο αυτό το διάστημα ο Καραϊσκάκης δεν είχε να επιδείξει τίποτα σημαντικό ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι ο Μέλκας ο οποίος ουσιαστικά τους και τον κράτησε στο παιχνίδι είχε δεχτεί κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση από το 60ο λεπτό!
Η φάση της χρονιάς!
Στο ξεκίνημα της παράτασης ο Ράκιτς είχε νέο πλασέ που έβγαλε ο Μέλκας ενώ η φάση της χρονιάς έγινε στο 113’ όταν ο Οσμαναγκιτς εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα βρήκε πρώτα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στο αριστερό και απομακρύνθηκε με τους μελανόλευκων να πιάνουν το κεφάλι τους και να μην το πιστεύουν!
Η Καλαμάτα είχε τη δυνατότητα να πάρει τη νίκη-πρόκριση στο 115’όταν ο Μάκος ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι. Ο Ιντζίδης που ανέλαβε την εκτέλεση την έστειλε ψηλά άουτ προς γενική απογοήτευση οδηγώντας το ματς στα πέναλτι.

Ράκιτς 4-3!

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Ανδριανός απο την Αχαϊα με βοηθούς τον Θανάση Μπουρτζοβίτη από την Κόρινθο και τον Σπήλιο Οικονόμου από την Αχαΐα.
Καλαμάτα: Πάντος, Τσουβαλτσίδης, Γαλούπης (82’ λ. τρ. Κωνσταντινόπουλος), Τσιβελεκίδης, Ιντζίδης, Τζόκιτς (72’ Ράκιτς), Μπάμπης, Βουκμίροβιτς (91’ Μάκος), Στεργίδης, Κουϊρουκίδης, Αλεξόπουλος (60’ Οσμάναγκιτς)

ΑΕ Καραϊσκάκης: Μέλκα, Παναγιώτου, Καραγιαννίδη, Χατζηστραβός (65’ Μέτσε), Αλμπάνης (91’ Βλάχος), Κάπιας, Κούστα (55’ Κυβελίδης), Ψιάνος, Μασούρας (84’ Γυφτοκώστας), Παπανικού, Τσότσης