Καλαμάτα Κ19-Αίαντας 4-2: Μια ντουζίνα νίκες! (pics)

Τρεις ακόμη βαθμούς στο “σακούλι” τους πρόσθεσαν οι Ερασιτέχνες Καλαμάτας, που νίκησαν 4-2 τον Αίαντα στο Ασπρόχωμα για την 12η αγωνιστική της Β’ τοπικής και συνεχίζουν στην κορυφή του 1ου ομίλου με το απόλυτο.

Λίγα μόλις δευτερόλεπτα μετά την σέντρα του αγώνα οι παίκτες του Φραγκίσκου Κεράνη κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μουζάκη, που μετουσίωσε σε γκολ ο Σκοπέτος. (1-0)

Η ισοφάριση από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο 14’, όταν ο Χόχολης απέφυγε τον Κουρεντζή κι εκτέλεσε από πολύ πλάγια θέση, με την μπάλα να χτυπάει στο δεξί κάθετο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα. (1-1)

Oι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Γουρνά, δύο λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Μετά από κόρνερ του Σκοπέτου και ασταθή απόκρουση του Αναστασόπουλου, ο 17χρονος στόπερ από κοντά έγραψε το 2-1.

Ο Αβντίου είχε και δεύτερη απάντηση όμως για τον Αίαντα, καθώς στο 70’ έκανε το 2-2 με κοντινό πλασέ, όταν από εκτέλεση φάουλ, ο Κουρεντζής έδιωξε προσωρινά.

Ακολούθως ανέλαβε δράση ο Σάββας Μουζάκης και με δύο γκολ σε οκτώ λεπτά “καθάρισε” το ματς για τους Ερασιτέχνες Καλαμάτας, φτάνοντας τα 15 συνολικά στη σεζόν.

Στο 79’ αξιοποίησε την κάθετη πάσα του Παπαδόπουλου και πλάσαρε εύστοχα για το 3-2, ενώ στο 87’ ανέβασε την διαφορά στα δύο τέρματα (4-2) από ασίστ του Δημητρίου.

Ερασιτέχνες Καλαμάτας (Φραγκίσκος Κεράνης): Κουρεντζής, Μέμα, Παπαγεωργακόπουλος, Στυλιανόπουλος, Γουρνάς, Σερπάνος (73’ Παπαδόπουλος), Ρούπας (73’ Μωραγιάννης), Γιαννόπουλος (73’ Μητρόπουλος), Μουζάκης, Σκοπέτος (83’ Φράγκος), Δημητρίου (88’ Καρνάκης).

Αίαντας (Γιάννης Σακελλαρόπουλος): Αναστασόπουλος, Σπίνος, Σακκάς (25’ λ. τρ. Κοσμόπουλος), Κοσμάς, Κολοκάθης, Μπούνας, Κωστέας, Μωραγιάννης, Χόχολης, Σπυρόπουλος (58’ Κατσικέας), Αβντίου (73’ Κότσης).