Η Καλαμάτα φιλικά 1-0 την Ηλιούπολη με Βασιλόγιαννη

Η Καλαμάτα πέτυχε φιλική νίκη με 1-0 επί της Ηλιούπολης σε παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό στάδιο Μεσσήνης, το απόγευμα του Σαββάτου.

Οι μελανόλευκοι -στο θεωρητικά τελευταίο παιχνίδι πριν την έναρξη του πρωταθλήματος- παρουσίασαν καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, είχαν τις ευκαρίες για περισσότερα τέρματα απέναντι στην Ηλιούπολη η οποία είχε με τη σειρά τις καλές στιγμές στο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον πολύ καλό Μέντες, βρέθηκε κάτω απο τα μελανόλευκα δοκάρια.

Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Βασιλόγιαννης στο 17′ με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Πασάς σε ανατροπή του από τον Κρητικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και το παιχνίδι έγινε περισσότερο άναρχο λόγω των πολλών αλλαγών στις οποίες προχώρησαν οι Αναστόπουλος, Παντέλης. Η Ηλιούπολη διατήρησε την κατοχή της μπάλας αλλά η Καλαμάτα ήταν αυτή που δημιούργησε τις καλύτερες φάσεις με δοκάρι του Μπόρχες το 77′ και χαμένο τετ-α-τετ του Πασά, ενώ ο σέντερ φορ της Μαύρης Θύελλας είχε και πλασέ άουτ λίγο αργότερα.

Στο αρχικό σχήμα για την Καλαμάτα αγωνίστηκαν οι Μέντες, Κωνσταντινόπουλος, Αναστασόπουλος, Ματέους, Αρναρέλλης, Μπόρχες, Βασιλόγιαννης, Πασάς. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νίκος Αναστόπουλος χρησιμοποίησε όλους τους υπόλοιπους πλην των Ρόβα, Μπακαγιόκο, Τάτου.