Καλαμάτα BC – Δίωνας Κυπαρισσίας 77-72: Μελανόλευκο το ντέρμπι στην “καυτή” Τέντα- Νέα ήττα της Καλαμάτα 80

H Καλαμάτα BC ήταν η νικήτρια του πρώτου Μεσσηνιακού ντέρμπι της σεζόν στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής μπάσκετ. Η ομάδα του Παύλου Νώντα επιβλήθηκε 77-72 του Δίωνα Κυπαρισσίας στην κατάμεστη Τέντα και έκανε το 3 στα 3 στη σεζόν συνεχίζοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι μελανόλευκοι πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα, προηγήθηκαν 35-26 στο ημίχρονο ενώ η διαφορά στο 30’ έφτασε τους 17 πόντους (57-40). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν κατέθεσαν τα όπλα, έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο αλλά η Καλαμάτα πήρε την πολύτιμη νίκη με 77-72.

Καλαμάτα BC – ΓΑΕΤ Δίων ο Κυπαρισσεύς 77-72

Δεκάλεπτα: 16-11, 35-26, 57-40, 77-72

Διαιτητές: Τσακιράκη, Αποστολόπουλος

Καλαμάτα (Νώντας): Πετρίδης, Χατζηαγγέλου 16(3), Οικονομίδης 4, Διαμαντόπουλος 13, Παπαντωνίου 14, Καραβάνας 2, Τσουλέας 6, Περρωτής 4, Καλογερόπουλος 8, Γκιγκαούρι, Μανωλάκης 2, Μπάκας 8.

Κυπαρισσία (Μυριούνης): Ντάκοβιτς 23(3), Βαλλιώτης 5, Κυζίλης, Καμαρινός 8(2), Τζαγισβίλι 6(1), Καστανιώτης 13(1), Μιχόπουλος, Πολιτόπουλος 5(1), Μπακόλιας, Κλεφτάκης, Γιαννόπουλος 8.

Ήττα για την Καλαμάτα 80 στην Πάτρα

Η Καλαμάτα 80 γνώρισε την 3η ήττα σε ισάριθμ,α ματς, αυτή την φορά στην Πάτρα απο τον ΓλαύκοΕσπέρο με 79-43.

Δεκάλεπτα: 24-13, 42-22, 58-30, 79-43

Διαιτητές: Καψιώχας, Αλεξόπουλος Χρ.

Γλαύκος (Γκοργκόλης): Σακελλαρόπουλος 15(3), Δενδής 2, Σερέτης 3, Σταθόπουλος 18(2), Ροκανάς 5(1), Σταμούλης, Καραγγελής 3, Αγγελόπουλος 7(1), Αργυρόπουλος Χρ. 6, Μπόγρης 6, Κρέμιτς 12, Θωμόπουλος 2.

Καλαμάτα 80 (Κορογώνας): Μπαλόπουλος 7(1), Χρονόπουλος 11, Πετρόπουλος 1, Τσικούρης 3, Παυλόπουλος 2, Καράμπατσος, Καρουτάς, Ανδριανόπουλος 4, Κομπότης 2, Αλοίμονος, Σκοπέτος 6(2), Βούλγαρης 7.