Καλαμάτα BC- Πελασγός 73-55: Μπάκας χωρίς αντίπαλο

Έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Γιώργο Μπάκα, η Καλαμάτα BC πέτυχε την 3η νίκη της στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ επικρατώντας 73-55 του Πελασγού.

Ο 39χρονος σέντερ φόρτωσε με 24 πόντους το καλάθι των φιλοξενούμενων στην Τέντα στην πρώτη τους ήττα στη σεζόν.

Παρ’ ότι η καλαματιανή ομάδα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 14-4 στο ξεκίνημα, οι αρκάδες ισορρόπησαν το παιχνίδι και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -2.

Μάλιστα, μέχρι το ξεκίνημα της 4ης περιόδου βρίσκονταν κοντά στο σκορ και αντιδρούσαν στα ξεσπάσματα της Καλαμάτας, όμως στο τελευταίο 10λεπτο «μελανόλευκοι» με επιμέρους σκορ 22-10 «καθάρισαν» το ματς.

Η Καλαμάτα, ως πιο ψηλή ομάδα, υπερείχε σαφώς κοντά στο καλάθι, πήγε εκεί το παιχνίδι της και δικαιώθηκε. Από την άλλη, ο Πελασγός είναι μια γρήγορη και δυνατή ομάδα με εξαιρετική ομοιογένεια.

Τα 10λεπτα: 16-13, 30-28, 51-45, 73-55

ΚΑΛΑΜΑΤΑ BC: Ζύμπας 13 (2), Τζιλιάνος 8 (2), Μπούσι 14 (3), Βάκρινος 8, Μπάκας 24, Τσικούρης 4 Αρώνης 2 Αντωνόπουλος, Φραγγέας, Λαζαρακόπουλος, Μαθιόπουλος, Μανωλάκης

ΠΕΛΑΣΓΟΣ: Αλεξάκης 2, Πολυζωγόπουλος 8, Χριστογιαννόπουλος 8, Χρανιώτης 5, Δαλάτσης, Αγγελόπουλος 15 (3), Τσίρμπας 5 (1), Τόμπρος 12