Η Καλαμάτα 80 3-1 τον Πανερυθραϊκό στην πρεμιέρα του “Στ. Καλαϊτζής”

Νικηφόρα ξεκίνησε η Καλαμάτα 80 στο ιστορικό τουρνουά “Στέλιος Καλαϊτζής” που διοργανώνει ο Πανερυθραϊκός για 29η χρονιά στο κλειστό Νέας Ερυθραίας,

Οι “λύκοι” επιβλήθηκαν 3-1 σετ της γηπεδούχου ομάδας και στον τελικό της Κυριακής θα αντιμετωπίσουν το νικητή του άλλου ζευγαριού, ΚέρκηςΑιγιαλέων.

Η ομάδα του Ντάκουρη μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα. Προηγήθηκε 5-8 και 11-16 να να πάρει το σετ 25-18. Στο β’σετ συνάντησε μεγαλύτερη αντίσταση απο τον Πανερυθραϊκό με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 9-9. Οι Μεσσήνιοι απέκτησαν προβάδισμα δυο πόντων (11-13, 15-17, 16-18, 20-22) για να πάρουν το σετ 23-25.

Στο 3ο σετ φάνηκε να το καθαρίζουν όταν προηγήθηκαν 16-22 και 20-24, όμως αλλεπάλληλα λάθη και τέσσερα χαμένα ματς μπολ, έδωσαν την ευκαιρία στον Πανερυθραϊκό να κάνει την ανατροπή και να πάρει το σετ 28-26, μειώνοντας σε 2-1.

Στο 4ο σετ η Καλαμάτα 80 αποκατέστησε… την τάξη και αφού προηγήθηκε 12-16 και 13-21 πήρε το σετ με 25-15.