Ιστιοπλοΐα: Επιτυχίες του ΝΟΚ στο Πρωτάθλημα Νοτίου Ελλάδος

Έριξε αυλαία το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Νοτίου Ελλάδος την Κυριακή 27/11/2022 που διοργανώθηκε από το Ναυτικό Όμιλο Καλαμάτας «Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝ».

Μετά από ένα τριήμερο με πολλές αλλαγές του αέρα, από άπνοια μέχρι και 4 μποφόρ, οι αθλητές και αθλήτριες της Περιφέρειας παρ’ όλο τις δύσκολες καιρικές συνθήκες ήταν παρόντες μέσα στη θάλασσα.

Ο αθλητής του ΝΟΚ Γεώργιος Λημνιός κατέκτησε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη καθώς και στη κατηγορία αγοριών στη κατηγορία ILCA4. Στα optimist ο Παναγιώτης Πατικόπουλος κατέκτησε την 3η θέση στη κατηγορία αγόρια κάτω των 11 ετών και η αθλήτριά του ΝΟΚ Δήμητρα Κολινιάτη κατέκτησε επίσης την 3η θέση στη κατηγορία κορίτσια κάτω των 11 ετών.

315428447-5671155946265820-4346926518831057269-n

316622325-863207834713162-1449063843584180563-n

317283073-694100712312293-2755503277490713726-n

317474577-541454904144992-5351244011489688056-n

Στους αγώνες συμμετείχαν επίσης από το Ναυτικό Όμιλο Καλαμάτας οι εξής αθλητές-τριες: Λημνιός Φίλιππος, Κακαλίκας Δημήτριος, Νικόπουλος Νίκος, Νικόπουλος Αναστάσιος, Πατικόπουλος Αλέξανδρος και Δερμάτης Κοσμάς στα Optimist και Σιαφάκας Αριστοτέλης, Μαρισέλ Ξάνθη, Μαρισέλ Αμαλία και Καραμπάτου Χρυσάνθη στα ILCA4.

“Όλοι οι αθλητές-τριες του Ομίλου έκαναν μια καλή προσπάθεια και μαζί με τον προπονητή τους Λημνιό Παναγιώτη βάζουμε στόχους για περισσότερες διακρίσεις.

Επίσης θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την Περιφέρεια Πελοποννήσου, το Δήμο Καλαμάτας, το Επιμελητήριο για την υποστήριξή τους καθώς και όλους όσους εργάστηκαν μέσα και έξω από τη θάλασσα για να πραγματοποιηθεί ο αγώνας του Περιφερειακού Πρωταθλήματος Νοτίου Ελλάδος”, καταλήγει η ανακοίνωση του ΝΟΚ.