Ηρακλής-Παναθηναϊκός 66-100: Επίδειξη δύναμης και… πρωτιά

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Παναθηναϊκού από το Ιβανώφειο της Θεσσαλονίκης, καθώς επικράτησε με 100-66 του Ηρακλή για την 20ή αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» με αυτή τη νίκη τους βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 18-2 και εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, παρότι απομένει να δώσουν δύο ακόμα παιχνίδια.

Από την άλλη πλευρά οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται στο 7-14, ισόβαθμοι στην 8η θέση με τον Άρη και τον Ιωνικό Hellenic Coin και στην τελευταία αγωνιστική -υποδέχονται τον Προμηθέα τη Μ. Τετάρτη- θα κριθεί η είσοδός τους ή όχι στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Ο Ηρακλής παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός για ένα και πλέον δεκάλεπτο, καθώς στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ, ανέβασε το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα και το έφτασε στην τέταρτη περίοδο πάνω από τους 30 πόντους.

Και οι δύο προπονητές έδωσαν αρκετό χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους. Για τους νικητές που τελείωσαν το παιχνίδι με 22 ασίστ και μόλις 9 λάθη αλλά και 60% (26/35 δίποντα, 11/25 τρίποντα) εντός παιδιάς, ο Μάριο Χεζόνια είχε 17 πόντους και οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Μπεν Μπέντιλ από 15, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως σκόραραν και οι 12 που πήραν χρόνο.

Από την άλλη πλευρά, για τον Ηρακλή που είχε απουσίες ο Ολιβιέ Χάνλαν τελείωσε με 17 πόντους και ο Ντέιβιντ Ίμπακνς με 15. Οι γηπεδούχοι σούταραν μόλις 11/41 δίποντα και 8/20 τρίποντα.

Ο Ηρακλής άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-3 στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα αλλά και με 17-10 στο 6′. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ωστόσο μείωσε σε 24-22 στο φινάλε τη ς πρώτης περιόδου, ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης προσπέρασε (24-26).

Ο «γηραιός» ισοφάρισε με τον Φίλιο σε 26-26 για να ακολουθήσει ένα σερί 11-0 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με έξι πόντους από τον Μπέντιλ, με το οποίο έκανε το σκορ 26-37. Από εκεί το σημείο οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-50 ενώ με ένα σερί 11-0 στο τέλος της τρίτης περιόδου ξέφυγε με 78-53. Το σερί αυτό συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, έφτασε στο 18-0 με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να ξεφεύγει με 85-53 μετά από δυόμισι λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η διαφορά συντηρήθηκε πάνω από τους 30 πόντους ως και το φινάλε με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στη νίκη με 100-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-50, 53-78, 66-100.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 5 (1), Ίμπανκς 15, Σχίζας, Χάνλαν 17 (3), Χάγκινς 5, Σαγκς 7, Φίλιος 3, Βεργίνης 3 (1), Πετανίδης 1, Γκιουζέλης 6 (1), Χάτσερ 2, Σαρικόπουλος 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 4, Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 9 (3), Παπαπέτρου 15 (1), Γουάιτ 6 (2), Όγκαστ 5, Χεζόνια 17 (3), Δίπλαρος 6, Κασελάκης 9 (1), Βουγιούκας 6, Μπεντίλ 15 (1), Μαντζούκας 2.