Ηρακλής Καλ. – Εθνικός Μελιγαλά 3-2: Πετάει από πρόκριση σε πρόκριση με Μιχαλόπουλο!

“Χόρευε” ο Αλκίνοος Μιχαλόπουλος στο “Παναγιώτης Μπαχράμης”! Ο 26χρονος εξαιρετικά προικισμένος τεχνικά μέσος πήρε από το… χέρι τον Ηρακλή και οδήγησε την καλαματιανή ομάδα σε νίκη απέναντι στον Εθνικό Μελιγαλά με 3-2 και πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Ο Μιχαλόπουλος μετράει πλέον πέντε γκολ σε δύο επίσημα παιχνίδια φέτος, πιστοποιώντας πως διανύει περίοδο σπουδαίας φόρμας. Στο 14’ με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ (στο 6:20 του βίντεο) από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής πέρασε την μπάλα πάνω από το τείχος δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα από το σημείο του πέναλτι (ανατροπή Γκρίτζαλη από Μπέκο) έκανε το 2-0 (στο 6:41 του βίντεο).

Οι φιλοξενούμενοι ανασυντάχθηκαν και βρήκαν γρήγορα τα… πατήματά τους στο γήπεδο, μειώνοντας σε 2-1 με τον Γιώργο Σπυρόπουλο στο 22’ (στο 6:54 του βίντεο) .

Oι παίκτες του Αντώνη Μαυρέα βρήκαν την έξτρα ώθηση που έψαχναν, έβαλαν πίεση και στο 31’ έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Θανάσης Σπυρόπουλος έκανε εξαιρετική προσπάθεια από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα παράλληλα προς τον Μιχαλέα, οποίος από την γωνία της μικρής περιοχής δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Αλάμαρα (2-2).

ml-iraklis-ethnikos-meligala-07-20220915

Το “χρυσό” γκολ που χάρισε την πρόκριση στον Ηρακλή στους “16” του θεσμού προήλθε στο 73’ από μία ακόμη στατική φάση. Ο Γκρίτζαλης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Δαρσακλής με κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής νίκησε για τρίτη φορά στο παιχνίδι τον Παπανικολό.

Ηρακλής Καλαμάτας (Άρης Γαλανόπουλος): Αλάμαρας, Φυκούρας (46’ Κωνσταντόπουλος), Τρακάκης, Μαγκλάρας, Μιχαλόπουλος (80’ Σάμιος), Δαρσακλής (80’ Καλογερόπουλος), Λύρας, Βλαχάκης, Βαΐτσης, Παπαδέας (70’ λ. τρ. Μπρακούλιας), Γκρίτζαλης (89’ Δαραβίγκας).

Εθνικός Μελιγαλά (Αντώνης Μαυρέας): Παπανικολός, Μπέκος (81’ Διακουμάκος), Αναστασίου, Θανάσης Σπυρόπουλος, Σπανός, Ράπτης, Παπαθεοδώρου, Μιχαλέας, Γιώργος Σπυρόπουλος, Λάγιος, Τσίκας (62’ Καραπετυάν).

Διαιτητής: Ν. Παπακωνσταντίνου / Βοηθοί: Η. Μπουρίκας, Ε. Αράπης