ΟΦ Ιεράπετρας – Καλαμάτα 3-4 πέν. (0-0 κ.δ., 1-1 παρ): Τα “χρυσά” γάντια του Ταΐρη!

Μεγάλη πρόκριση στην 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η Καλαμάτα καθώς επικράτησε 4-3 στα πέναλτι του ΟΦ Ιεράπετρας μέσα στο "Βουζουνεράκειο".

Το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια έληξε χωρίς γκολ και η παράταση 1-1 με τέρματα που σημείωσαν στο 105' ο Αντερέγκεν για την Ιεράπετρα και στο 115' ο Τσελεπίδης για τη Μαύρη Θύελλα ενώ στα πέναλτι η πρόκριση ήρθε από τα χρυσά γάντια του Δημήτρη Ταϊρη που απέκρουσε τις εκτελέσεις των Λεμονή, Ντε Λορέντζι και η Μαύρη Θύελλα πήρε την πρόκριση με 4-3 και συνολικό σκορ 5-4.

Σε ένα ματς όπου και οι δύο ομάδες έδειξαν χτυπητές αδυναμίες καθώς δεν είναι ακόμα στο επιθυμητό επίπεδο ετοιμότητας, η Καλαμάτα έδειξε να πατά καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και είχε καλές στιγμές σε σουτ των Τσαγκαλίδη στο 14’, Κόκκορη στο 17’ ενώ μία κεφαλιά του Αναστασοπούλου πέρασε μόλις άουτ στο 42ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι από την άλλη είχαν πρόβλημα στην ανάπτυξη και με βαθιές σέντρες προσπαθούσαν να βρουν το κεφάλι του Βουό, ο οποίος είχε την καλύτερη προσπάθεια του στο 15ο λεπτό.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Νίκος Αναστόπουλος έριξε στο παιχνίδι τον Τάτο αλλά η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε για την Μαύρη Θύελλα. Το ματς μεταφέρθηκε στο χώρο του κέντρου, έγινε αρκετά νευρικό και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να κάνει καθαρή ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν στο 85ο λεπτό όταν ο Μπενίτεθ έπιασε κεφαλιά άουτ από φάουλ του Χιντζίδη και μοιραία το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η παράταση

Οι Κρητικοί πήραν κεφάλι στο σκορ στο 95ο λεπτό με τον Αντερέγκεν ο οποίος δέχθηκε ωραία μπαλιά από τον Βουό, κρατήθηκε όρθιος και πλάσαρε τον Ταΐρη κάνοντας το 1-0. Ο Νίκος Αναστόπουλος έριξε στη συνέχεια στο ματς τους Νάνι, Βάλισον, Μοζέρ και η Καλαμάτα μετέφερε το παιχνίδι της στην επίθεση. Τελικά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Τσελεπίδη στο 115’ έπειτα από σέντρα του Κωνσταντινόπουλου.

Η πρόκριση οδηγήθηκε στα πέναλτι με τον Τάτο να αστοχεί στο πρώτο πέναλτι για την Μαύρη Θύελλα αλλά στη συνέχεια ο Ταΐρης απέκρουσε τις εκτελέσεις των Λεμονή και Ντε Λορέντζο με τον Σκεντεράι να σφραγίζει με 4-3 την μεγάλη πρόκριση μέσα στο βουζουνερακειο και να δίνει το έναυσμα για πανηγυρισμούς.

Το φιλμ του αγώνα

7' Φώναξαν για πέναλτι οι γηπεδούχοι σε μαρκάρισμα του Λεμονή μέσα στην περιοχή,"παίζεται" έδειξε ο Τσαγκαράκης

13’ ωραίος συνδυασμός από αριστερά για την Καλαμάτα με τον Κόκκορη να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή αλλά να χάνει το κοντρόλ

14’ Σουτ του Τσαγκαλίδη εκτός περιοχής μπλόκαρε ο Μανουσάκης

15’ κεφαλιά άουτ του Βουό

17’ Σουτ του Κόκκορη σε κόρνερ ο Μανουσάκης

30’ Κεφαλιά άουτ του Βουό

34’ Κίτρινη κάρτα στον Κολίν για μαρκάρισμα στον Τσαγκαλίδη

37΄κεφαλιά εκτός ισορροπίας του Κάρδαρη, η μπάλα μακριά απο την εστία του Ταΐρη

40’ δίλεπτο πίεσης για την Καλαμάτα κατέληξε με σέντρα σουτ του Κωνσταντινόπουλου που βρήκε σε σώματα και απομακρύνθηκε. Στο ξεκίνημα της φάσης ο Αναστασόπουλος μπήκε από αριστερά και γύρισε με τον Μανουσάκη να διώχνει με τα πόδια

42’ κεφαλιά άουτ του Αναστασόπουλου απο κόρνερ του Παυλίδη

44’ Τρία συνεχόμενα κόρνερ απο δεξιά με τον Χιντζίδη για τους γηπεδούχους, κανένα πρόβλημα για την Καλαμάτα

45’ +1’ ημίχρονο στο Βουζουνεράκειο: Ιεράπετρα-Καλαμάτα 0-0

58’ σέντρα σουτ του Λεμονή απο δεξιά έδιωξε με γροθιές ο Ταϊρης

62’ Δεύτερη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Ματεόυς στη θέση του Κόκκορη

64’ Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΙ. Ντι Λορέντσο και Μπενίτεθ αντί των Κάρδαρη, Κολλίν

67' κλέψιμο του Ματέους και κάθετη στο Λουκίνα αλλά ο επιθετικός της Μαύρης Θύελλας υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ

73’ φάουλ Μεσσιντόρο κεφαλιά άουτ του Κοντοέ

81’ Σουτ άουτ απο τον Ματέους

82’ Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Σκεντεράϊ στην θέση του Τσαγκαλίδη

85’ Ευκαιρία γα την Ιεράπετρα όταν ο Μπενίτεθ έπιασε κεφαλιά άουτ απο ευνοϊκή θέση έπειτα απο φάουλ του Χιντζίδη

Παράταση

95’ γκολ 1-0 η Ιεράπετρα με τον Αντερέγκεν ο οποίος δέχθηκε ωραία μπαλιά από τον Βουό, κρατήθηκε όρθιος και πλάσαρε τον Ταΐρη ανοίγοντας το σκορ

99΄Τριπλή αλλαγή για την Καλαμάτα με τους Νάνι, Βάλισον, Μοζέρ

105' Ευκαιρία για την Καλαμάτα σε κεφαλιά άουτ του Βάλισον απο φαουλ του Τάτου

100’ λεπτό Μοζέρ, Νάνι, Βάλισον στη θέση των Αναστασόπουλου, Μαβινγκά, Παπατόλιου

115’ Γκολ 1-1 για την Καλαμάτα, ισοφαρίζει με κεφαλιά ο Τσελεπίδης μετά από σέντρα του Κωνσταντινόπουλου

120’ κεφαλιά άουτ του Βάλισον από σέντρα Τάτου.