Ιάλυσος – ΑΟ Διαβολιτσίου 2-1: Χαμηλή πτήση και τρίτη σερί ήττα

Με άδεια χέρια επιστρέφει ο ΑΟ Διαβολιτσίου από την Ρόδο καθώς γνώρισε την ήττα -τρίτη στη σειρά- με 2-1 από τον Ιάλυσο για την 11η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής και παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Αντίθετα οι Ροδίτες πήραν το σπουδαίο τρίποντο και μαζί βαθμολογική ανάσα ανεβαίνοντας πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατό στο ματς, είχαν δοκάρι στο 11΄με το Νάνι και κατάφεραν να πετύχουν το πρώτο τους γκολ σ’ ένα κομβικό σημείο. Στο 40’ ο Εμπουμπά βρήκε τον Γεωργιάδη, κι αυτός με πολύ ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στο φινάλε του ημιχρόνου, ωστόσο ο Εμπουμπά με διπλή ευκαιρία, αρχικά σούταρε στα σώματα και εν συνεχεία έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι στο 42ο λεπτό.

Με όπλο το 1-0, ο Ιάλυσος μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο και έκανε το 2-0 στο 57ο λεπτό. Ο Γεωργιάδης έκανε τη σέντρα και ο Νάνι με πλασέ στην κίνηση εδραίωσε το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Το μόνο που κατάφεραν οι νερατζούρι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 91ο λεπτό με τον Ηλιόπουλο, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Ανδρούτσου και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ιάλυσος (Παναγιώτης Σπάρταλης): Ανδρούτσος, Ιντρίζι (72΄ Λαμάι), Καραγεωργής, Γεωργιάδης (82΄ Γεωργίου), Μπουσμπίμπα (87΄ Σούλτς), Καρπαθάκης, Εμπουμπά, Δελαπόρτας (87΄ Λαμπίδης), Χατζηνικόλας, Τερζίου, Νάνι (87΄ Μαχαιράς)

ΑΟ Διαβολιτσίου (Κώστας Παλαμάρας): Καπατσώρης, Σταματελόπουλος, Βελλής, Πιτσίλης, Καντούτσης, Μουλιάτος, Μπαλόπουλος, Δημητρίου, Ηλιόπουλος, Στραβάκος, Αλεξανδρής